کاهش کمک‌های مالی بریتانیا به افغانستان

  • انتشار: ۲۸ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصادتیتر 2
  • شناسه مطلب: 139130

یک نهاد ناظر بر کمک‌های خارجی بریتانیا می‌گوید که این کشور با کاهش کمک‌های بشردوستانه‌اش به افغانستان باعث تعطیل و تاخیر در برنامه‌هایی چون واکسیناسیون پولیو و ماین روبی شده است.

بریتانیا امسال کمک‌هایش به افغانستان را از ۲۴۶ میلیون پوند به ۱۰۰میلیون پوند کاهش داده است.

نهاد کمیسیون مستقل تاثیر کمک‌ها(ICAI) در گزارش جدید خود که امروز پنجشنبه ۲۸ ثور نشر شد، با ابراز نگرانی گفته است که بریتانیا با کاهش ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی کمک‌های مالی خود نمی‌تواند در کاهش بحران انسانی در افغانستان نقش بازی کند؛ بحرانی که به گفته این سازمان، هر روز بدتر می‌شود.

بریتانیا در ۲۰۲۲ میلادی، ۲۴۶ میلیون پوند(حدود ۳۰۷ میلیون دالر) به افغانستان کمک بشردوستانه کرده بود. اما، امسال کمک‌های این کشور به افغانستان ۱۰۰ میلیون پوند(حدود ۱۲۴ میلیون دالر) شده است.

سرِ هیو بیلی، کمیسار این نهاد گفت: «بریتانیا نقش مهمی در کمک جهان به افغانستان از زمان قدرت‌گیری طالبان بازی کرده است. اما، حالا کاهش کمک‌های مالی بریتانیا تاثیر منفی و مستقیم بر برنامه‌هایی دارد که مردم افغانستان از آن نفع می‌برند.»

او در کنار تجدیدنظر در کاهش کمک‌ها از بریتانیا خواسته است که در افغانستان «حضور دیپلوماتیک» داشته باشد تا بر مصرف کمک‌های خود در افغانستان نظارت موثر بتواند.

در گزارش این نهاد ناظر بر کمک‌های خارجی بریتانیا گفته شده که حکومت بریتانیا خطر کاهش علاقه کشورهای دیگر به تعامل و پشتیبانی از افغانستان را جدی بگیرد. این سازمان حتی از بریتانیا خواسته است که برای تعامل کشورهای جهان با طالبان لابی کند.

در این گزارش آمده است که حکومت بریتانیا ۸۰ کارمند در کشورهای قطر، پاکستان و بریتانیا دارد که برای بخش افغانستان کار می‌کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟