کار ساخت بند کمال خان تا 30 ماه دیگر پایان می یابد

  • انتشار: ۱۷ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 44802

آصف غفوری رئیس دفتر مقام وزارت انرژی و آب می گوید که کار ساخت بند کمال خان در ولایت نیمروز تاکنون 12 درصد پیشرفت داشته و تا 30 ماه دیگر عملیات ساخت آن به اتمام خواهد رسید.

مسوولان وزارت انرژی و آب از پیشرفت ۱۲درصدی کار ساخت بند کمال‌خان در یک سال گذشته خبر می‌دهند. آن‎ها می‌گویند که سرعت کار ساخت بند کمال‌خان، بیشتر از آن است که مسوولان وزارت انرژی و آب برای مسوولان کمپنی‎ قراردادی تقسیم ‌اوقات کاری تعیین کرده‌اند.

به گزارش کلید، آصف غفوری، رییس دفتر مقام وزارت انرژی و آب، می‌گوید که این بند دارای ۱۶متر ارتفاع است و ظرفیت ذخیره آب آن ۴۵ ملیون مترمکعب می‌باشد. به گفته وی، هزینه ساخت بند کمال‌خان، ۷۸٫۷ ملیون دالر امریکایی در نظر گرفته شده است که از بودجه انکشافی دولت تأمین می‎شود.

غفوری، هدف اساسی از ساخت بند کمال‌خان را پیش‎گیری از تخریبات سیلاب‌ها، تنظیم مدیریت آب دریای هلمند براساس معاهده بین ایران و افغانستان و افزایش محصولات زراعتی در ولایت نیمروزعنوان کرد. براساس معلومات این مقام وزارت انرژی و آب، با تکمیل شدن کار ساخت بند کمال‌خان، بیش از ۸۰هزار هکتار زمین‌ زراعتی آبیاری و بیش از ۹ میگاوات برق تولید و همچنان برای شمار زیادی از دهقانان زمینه کار فراهم خواهد شد.

کار ساخت و ساز بخش سوم بند کمــال‌خــان در ولسوالی چهاربرجک ولایــت نیمــروز بـه تـاریـخ ۳۱ حمل ۱۳۹۶ آغاز شد. مسوولیت ساخت این بنــد را یـک شـــرکت  تــرکـی به عهــده دارد. مســوولان وزارت انــرژی و آب می‎گوینـــد که کــار ساخت بند کمال‌خــان به ســـرعت پیش می‌رود. آصف غفوری، رییس دفتر مقام وزارت انرژی و آب، می‌گوید از مجموع هزینه ۷۸٫۷ ملیون دالر امریکایی، تاکنون حدود ۲۲ درصد آن به مصرف رسیده است. به گفته مسوولان وزارت انرژی و آب، عمر ساخت و ساز بند کمال‌خان از آغاز تا ختم پروژه، حدود ۴۲ ماه پیش‎بینی شده است و تاکنون از این مدت زمان، ۱۲ ماه آن سپری گردیده است. غفوری می‎گوید تا ۳۰ ماه آینده کار این بند به اتمام خواهد رسید.