کارشناس روس: افغانستان گزینه احتمالی داعش برای فعالیت های تروریستی است

  • انتشار: ۲۱ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 34256

گفته می شود بعد از شکست داعش در عراق و سوریه، تروریست های این گروه افغانستان را به عنوان مکان بعدی برای فعالیت های خود برگزیده اند. پیش از این نیز گفته می شد که صدها تروریست داعشی که بعضی از آنها اتباع کشورهای خارجی است در ولایت های شمالی در حال فعالیت است.

به گزارش راشا تودی، نیکیتا مندکوویچ کارشناس شورای روابط بین‌الملل روسیه گفت که چند دهه ناامنی و نیروهای ضعیف امنیتی، افغانستان را به یکی از محتمل‌ترین مقصدهای گروه تروریستی داعش پس از شکست در عراق و سوریه تبدیل می‌کند.

وی گفت باقی مانده‌های گروه داعش در حال فرار به دو کشور هستند و افغانستان را محتمل‌ترین مقر جدید این گروه تروریستی دانست.

مندکوویچ اظهارداشت: در حال حاضر گروه‌هایی که در افغانستان زیر پرچم داعش می‌جنگند در مناطق مختلف این کشور از جمله ولایت ننگرهار و برخی از مناطق شمالی مانند کندز فعال شده‌اند.

کارشناس روس تاکید کرد تروریست‌های داعش دسترسی به منابع نفتی خود در عراق و سوریه را از دست داده‌اند، اما این گروه در افغانستان می‌تواند منابع مالی دیگری از جمله قاچاق مواد مخدر، استخراج غیرقانونی سنگ‌های قیمتی را به دست آورد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که حدود 200 جنگجوی خارجی از جمله تروریست‌هایی از سوریه به اعضای وابسته به داعش در افغانستان در ولایت جوزجان ملحق شده‌اند.

مردم محلی نیز به این خبرگزاری گفتند اعضای داعش که اخیرا به افغانستان آمده‌اند از اتباع الجزایر و فرانسه هستند و جنگجویان محلی را آموزش می‌دهند.