کابینه کجاست؟!

  • انتشار: ۲۶ عقرب ۱۳۹۳
  • سرویس: دیدگاه
  • شناسه مطلب: 756

روزنامه هشت صبح نوشت: بالاخره وعده ۴۵روزه رییس‌جمهور برای تشکیل کابینه به‌سر رسید، ولی کابینه شکل نگرفت. رییس‌جمهور غنی در نخستین روزهای آغاز به کارش گفته بود که احتمالا روی تشکیل کابینه در طی ۴۵ روز به توافق می‌رسند. به همین علت آقای غنی در اولین اقدامش تمامی وزرا ، روسای ادارات مستقل و والی‌ها را به‌عنوان سرپرست تعیین کرد. مسلما براساس اصول اداری، صلاحیت سرپرستان با محدودیت‌هایی همراه است و آنان نمی‌توانند همانند زمانی‌که رسما به جایگاه کاری خود تکیه زده‌اند از صلاحیت‌های کاری خود استفاده کنند.

در چنین وضعیتی نیاز است تا هرچه زودتر حکومت کابینه را تشکیل داده و مسوولان ادارات مستقل و والی‌ها را تعیین کند. تاخیر در تشکیل کابینه در کنار این‌که خلای وظیفوی و سکتگی در کار ایجاد می‌کند، می‌تواند مشکلات دیگری را نیز به‌وجود بیاورد. به‌طور مثال با نزدیک شدن زمان برگزاری کنفرانس لندن، نیاز اساسی به حضور چند وزیر سکتوری در این کنفرانس است. جامعه جهانی نیز بر این مساله تاکید دارد که باید وزرای جدید و تایید شده از سوی مجلس نمایندگان در کنفرانس لندن حضور داشته باشند. زیرا سرپرستان وزارت‌خانه‌های سکتوری صلاحیت تصمیم‌گیری‌های مهم در کنفرانس لندن را ندارند. با این حال سوال اصلی در این‌جاست که چرا کابینه تشکیل نشده است. نخستین جوابی که می‌توان به‌طور احتمالی به این سوال داد، مساله عدم توافق بر سر تعیین وزرای میان رییس‌جمهور و رییس اجراییه است.

براساس توافقات صورت‌گرفته در حکومت وحدت ملی، کابینه به‌طور مشترک میان تیم اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله تقسیم می‌شود. هر کدام از این دو تیم وزارت‌خانه‌های مربوط به خود را تعیین خواهند کرد. یکی از چالش‌های اساسی عدم توافق بر سر افرادی است که این سمت‌ها را اشغال می‌کنند.
ولی با توجه به کم شدن کرسی‌های وزارت‌خانه‌ها و زیاد بودن گروه‌های ایتلافی هر دو رهبر حالا با تنگ‌دستی در زمینه اعطای کرسی‌های قانع‌کننده روبه‌رو می‌باشند.

این مساله و چالش‌های دیگری از این دست باعث شده تا حکومت وحدت ملی نتواند به وعده خود مبنی بر تشکیل کابینه در ۴۵ روز ثابت بماند و هنوز مشخص نیست که چی زمانی حکومت وزرای پیشنهادی خود را به‌سوی مجلس روانه خواهد کرد. هرچند اظهارات متعددی از سوی هر دو تیم مبنی بر قریب‌الوقوع بودن تشکیل کابینه در رسانه‌ها به نشر رسیده، ولی مشخص نیست این زمان قریب‌الوقوع چی وقت باشد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟