چین: کانادا فورا مدیر ارشد هوآووی را آزاد کند

  • انتشار: ۷ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 86738

«جائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به حکم دادگاه کانادا در پرونده «منگ وان جو» از مدیران ارشد شرکت هواووی گفت: کانادا باید عملاً اشتباهش را تصحیح و فورا این خانم را آزاد کند تا از ضربه و آسیب به روابط چین و کانادا جلوگیری شود.

به نقل از ایرنا؛ «جائو لی جیان» شامگاه سه شنبه در کنفرانس خبری در پکن موضع چین در مورد خانم منگ را «همیشگی و روشن» عنوان کرد و افزود: آمریکا و کانادا با سوء استفاده کانادا از «پیمان استرداد تبهکاران»، اقدام به اجبار علیه یک شهروند چینی کرده اند.

وی از این اقدام به عنوان تجاوز به حقوق قانونی شهروندان چینی نام برد و گفت: آمریکا و کانادا این موضوع را به یک رویداد سیاسی شدید و وخیم تبدیل کرده اند.

این مقام وزارت خارجه چین تصریح کرد: عزم دولت چین در حفاظت از حقوق قانونی شهروندان چین پایدار و قاطعانه است.

منگ در ماه دسامبر ۲۰۱۸ در کانادا دستگیر شد وزارت دادگستری آمریکا کمی بعد او را به جرم کلاهبرداری و اتهامات دیگر تحت پیگرد قانونی قرار داد و درخواست استرداد او را کرد.

پرونده منگ بعنوان نمادی از درگیری تجاری بین آمریکا و چین از جمله کشمکش برای رهبری جهان در فناوری پیشرفته به شمار می‌رود این دو کشور ابتدای سال جاری میلادی در واشنگتن فاز نخست توافق تجاری را امضا کردند.