چین قصد دارد نقش میانجی‌ را در خصوص پایان بحران نیجر بازی کند

  • انتشار: ۱۴ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 151913

جیان فنگ، سفیر چین در نیجر گفته است که پکن قصد دارد، نقش میانجی را در خصوص حل بحران نیجر ایفا کند.

فنگ این اظهارات را روز دوشنبه، ۴ سپتمبر، پس از دیدار با علی محمد الامین زین، نخست‌وزیر تعیین شده از سوی کودتاچیان نیجر، مطرح کرده است.

او تصریح کرد: «دولت چین در نظر دارد، خدمات خوبی ارایه دهد و نقش میانجی را برای یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران نیجر که در آن منافع کشورهای اطراف کاملاً رعایت شود، ایفا کند.»

وی اضافه کرد: «پکن همواره به اصل عدم مداخله در امور سایر کشورها پایبند بوده است.»

نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر چهارم جولای سال جاری محمد بازوم رییس جمهور این کشور را به اتهام فساد، هم‌دستی با غرب و بی‌تفاوتی به فقر در آن کشور برکنار کردند و درخواست‌های سازمان ملل متحد، کشورهای غربی و جامعه اقتصادی کشورهای غرب افریقا (اکوواس) برای بازگرداندن او را رد کردند.

آنان در تلویزیون دولتی این کشور پس از برکناری بازوم از بسته‌شدن مرزها و برقراری منع رفت‌وآمد خبر دادند و همچنان در ششم ماه جولای جنرال عبدالرحمن چیانی را به‌عنوان رییس شورای انتقالی این کشور منصوب کردند.

پس از آن‌که کودتاچیان نیجر از ضرب‌الاجل جامعه اقتصادی غرب افریقا (اکوواس) برای بازگرداندن رییس جمهور برکنار شده این کشور سرپیچی کردند، رهبران این بلوک اقتصادی و سیاسی در ۱۰ اگست، سال جاری برای بحث در مورد گام‌های بعدی دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *