چین طالبان را به رسمیت می‌شناسد

  • انتشار: ۲۵ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 118949

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد، این کشور با طالبان و دیگر نیروهای سیاسی در ارتباط با وضعیت افغانستان در ارتباط است.

هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز در پاسخ به این سوال که آیا پکن حاضر است دولت مورد حمایت طالبان را به رسمیت بشناسد، گفت: چین بر مبنای احترام کامل به حاکمیت کشور افغانستان و اراده گروه و دسته‌های سیاسی مختلف این کشور، با طالبان افغانستان و دیگر طرفها ارتباطات و تعامل را حفظ می‌کند و همچنین نقشی سازنده در راستای حمایت از یک توافق سیاسی برای مساله افغانستان ایفا می‌کند.

این سخنگو همچنین به این مساله اشاره کرد که طالبان مکررا تمایلش را برای توسعه روابط خوب با چین از جمله با جلوگیری کردن از استفاده هر گونه نیرویی از خاک افغانستان برای تاثیر گذاشتن بر امور پکن ابراز کرده و همچنین نسبت به مشارکت چین در بازسازی افغانستان جنگ زده ابراز امیدواری کرده است.

به نوشته اسپوتنیک، این سخنگو علاوه بر آن اظهار امیدواری کرد که این جنبش با دیگر طرفها و گروه‌های نماینده اقلیتهای قومی در افغانستان در راستای تشکیل یک ساختار سیاسی فراگیر با هدف تبدیل شدن به بنیان دستیابی به صلح پایدار در کشور متحد شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *