چین بار دیگر اتهامات واشنگتن را تهمت خواند

  • انتشار: ۷ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 90349

«وانگ ون بین» سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به اتهامات برخی مقامات آمریکا علیه کنسولگری چین در هوستون آمریکا گفت که این اتهامات هیچ مبنای واقعی ندارد و کاملاً شایعه و تهمت است.

مقامات ارشد وزارت خارجه، وزارت دادگستری و دستگاه های اطلاعاتی آمریکا روز چهارشنبه گذشته ادعا کرده بودند که کنسولگری چین در شهر هوستن مدت ها است اقدام به سرقت اسرار تجاری، فعالیت های غیرقانونی و حتی جاسوسی کرده است.

«وانگ ون بین» سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه در واکنش به این اتهام گفت: کنسولگری چین در هوستون اولین کنسولگری این کشور در آمریکا پس از برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور است و در ۴۱ سال گذشته برای ارتقاء سطح تفاهم متقابل و همکاری دوستانه بین چین و آمریکا در زمینه های مختلف و افزایش دوستی دو کشور تلاش کرده و کارش نیز مورد تایید محافل ایالات جنوبی آمریکا قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد: اتهامات برخی مقامات آمریکا علیه کنسولگری چین در هوستون بسیار واهی و ضعیف به نظر می رسد به قول یک ضرب المثل چینی  «وقتی قرار به تهمت زدن باشد نباید نگران بهانه بود».

آمریکا روز جمعه کنسولگری چین در هوستون را تعطیل کرد و چین نیز روز گذشته بعد از ۷۲ ساعت مهلت، کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو واقع در جنوب غرب چین را بست.