چین: آمریکا بزرگترین بدهکار سازمان ملل است

  • انتشار: ۲۸ ثور ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 86113

نماینده ویژه چین در سازمان ملل گفت این سازمان بیش از یک میلیارد دالر از آمریکا طلب دارد و واشنگتن بزرگترین بدهکار سازمان ملل است.

یائو که در جلسه کمیته بودجه سازمان ملل صحبت می‌کرد به این معوقات آمریکا اشاره کرد و بر اهمیت الزام کشور‌ها برای اجرای تعهدات مالی خود تاکید نمود.

او در این خصوص گفت: «در مواجهه با فشار‌های چشمگیر اقتصادی و مالی ناشی از شیوع کووید ۱۹، چین، دومین مشارکت کننده در بودجه منظم سازمان ملل و بودجه صلح آن، توانسته است تمام کمک‌های ارزیابی شده خود را به طور کامل پرداخت کند. این مسئله حمایت چین را از علت وجودی سازمان ملل و کار دبیر کل آن نشان می‌دهد.»

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتد پرس در پاسخ به سخنان این مقام چینی به نقل از سخنگوی یکی از فرستاده‌های ویژه آمریکا در سازمان ملل که نامش را فاش نکرد، مدعی شد: «پکن در تلاش است تا توجه‌ها را از سرپوش گذاشتن‌ها و مدیریت غلط این کشور در موضوع شیوع کرونا منحرف سازد. این اظهارات (اظهارات یائو) نمونه دیگری از این تلاش‌هاست.»

این سخنگو در ادامه گفت آمریکا اخیرا ۷۲۶ میلیون دالر از سهم خود را به بودجه صلح سازمان ملل پرداخت کرده است و برای بودجه منظم تا پایان سال تقویمی بخش اعظمی از سهم خود را پرداخت خواهد کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در این خصوص گفت تاکنون ۱.۶۲ میلیارد دالر از بودجه منظم این سازمان برای سال ۲۰۲۰ پرداخت نشده است و ۲.۱۲ میلیارد دالر از بودجه صلح معوق مانده است. اما او هیچ اشاره‌ای به بدهی‌های آمریکا در این خصوص نکرد و از روشن کردن این مسئله که آیا این معوقات مربوط به آمریکاست یا نه سرباز زد.

اوایل ماه آوریل، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت به دلیل آنکه تعدادی از کشور‌های عضو عوارض خود را به این سازمان پرداخت نکرده‌اند، این سازمان به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا با بحران کمبود بودجه روبرو شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران