چه صفحه ای برای کانتر آشپزخانه مناسب است؟

  • انتشار: ۲ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 98078

در این مطلب می خواهیم راجع به صفحات مناسبی که برای کانتر و کابینت آشپرخانه استفاده می شوند، صحبت کنیم و می دانم که این بحثی است که خانم های کدبانو خیلی به آن اهمیت می دهند.

پس همراه ما باشید تا هر آنچه که لازم است در این مورد بدانیم را با یکدیگر مرور کنیم!

ویژگی های لازم برای برای صفحه کانتر

همانطور که همه می دانیم، صفحه روی کابینت یا کانتر آشپزخانه علاوه بر زیبایی، باید دارای کیفیت و دوام زیادی باشد، چرا که این قسمت از آشپزخانه از جاهایی است که مورد استفاده ی زیادی است، و به همین دلیل در معرض اسیب زیادی هم می باشد.

جنس کابینت و صفحه کانتر آشپزخانه
جنس کابینت و صفحه کانتر آشپزخانه

پس اولین نکته ای که باید توجه کنید این است که با دوام و دارای کیفیت قابل قبولی باشد.

نکته بعدی این است که شما می توانید بسته به سلیقه و سبک زندگی تان می توانید از همان متریالی که برای کابینت های آشپزخانه استفاده کرده اید، برای صفحه رویی آن نیز استفااده کنید، و یا اینکه از جنس دیگری استفاده کنید.

در ادامه این مطلب به همه آنچه که قابلیت این را دارند که به عنوان صفحه روی کابینت و کانتر در آشپزخانه قرار گیرند اشاره می کنیم و نقاط قوت و ضعف هر کدام از آنها را عنوان می کنیم.

سنگ

سنگ ها همواره جزو موارد پر طرفدار برای صفحه روی کانتر به شمار می رفته اند. و جزو مصالح مقاوم و با کیفیت در ساخت و ساز های ساختمانی به محسوب می شوند. سنگ های طبیعی رگه های زیبایی دارند که در هر نمونه نسبت به دیگری متفاوت است.

سنگ های مورد استفاده در ساخت و ساز خانگی در دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارند.

سنگ های طبیعی مانند سنگ مرمر که خیلی پرطرفدار هستند، همچنانکه شیک و زیبا هستند، در هر سری از تخته سنگ ها، شکل های متفاوتی نیز دارند.

تنها نکته ای که در خصوص سنگ مرمر باید دقت داشته باشید، این است که بسیار ضربه پذیر هستند و در برابر خراش های چاقو و کارد و حتی برخی از مواد شیمایی و اسیدی مقاومتی از خود ندارند.

جنس کابینت و صفحه کانتر آشپزخانه
جنس کابینت و صفحه کانتر آشپزخانه

سنگ گرانیت، جزو آن دسته از سنگ هایی هستند که بسیار زیبا هستند، و مقاومت بالایی نیز در برابر حرارت های احتمالی و ضربه و خراش دارند.

این سنگ ها نیز در سه نوع ساده و ترکیبی و موزاییکی وجود دارند. که بسته به سلیقه تان می توانید از آنها استفاده کنید. این مورد را هم اضافه کنم که نوع ساده آن کاربرد بیشتری در ساخت و ساز های منازل دارد.

با اینکه سنگ گرانیتی ساده کاربرد زیادی در آشپزخانه های امروزی دارد اما نکته ای وجود دارد که بسیاری از افراد از به قرار دادن ان به عنوان صفحه کانتر و کابینت امتناع می کنند.

چرا که سنگ های گرانیتی خاصیت لک شوندگی بالایی دارند و به همین دلیل نیاز به مراقبت زیادی در خصوص آنها وجود دارد.

سنگ کوارتز از دیگر سنگ هایی است که گزینه مناسبی برای قرار دادن به عنوان صفحه کانتر و کابینت می باشد، این سنگ ها نیز ظاهری شبیه به سنگ های طبیعی دارد.

اما در ساخت آنها از رزین و پلیمر استفاده شده است و به همین دلیل است که تنوع و طرح و رنگ بالایی دارد.

از ویژگی های این سنگ می توان به ضدّ لک بودن و ضد خراش بودن ان اشاره کرده.

همچنین سنگ کوارتز در مقایسه با سنگ های طبیعی مقاومت بالاتری نسبت به مواد شیمیایی و اسیدی از خود نشان می دهد.

تنها موردی که در مورد نکات منفی آن می توان گفت این است که شاید احساس کنید که جلوه مصنوعی به آشپزخانه تان داده است.

سنگ صابون؛ از دیگر مواردی است که می توان از آن برای صفحات روی کابینت و کانتر استفاده کرد.

این سنگ ها به دلیل نرمی شان به سنگ صابون معروف شده اند و به اندازه سنگ های گرانیت سفت و سخت نیستند و از سوی دیگر مانند سنگ های مرمر پر از منافذ ریز نیز نیستند.

معمولا در رنگ های خاکستری و سبز و یا قهوه ای موجود هستند.

جنس کابینت و صفحه کانتر آشپزخانه
جنس کابینت و صفحه کانتر آشپزخانه

نکته منفی این سنگ ها این است که خش پذیری بالایی دارد و مرتب باید تمیز شود.

تا اینجا نکاتی را در مورد انواع سنگ ها وجود داشت با هم مرور کردیم فقط نکته پایانی که در مبحث سنگ ها باید توجه داشته باشید این است که که کورین هم جزو سنگ های مصنوعی محسوب می شود.

طرح و رنگ متنوعی دارد و کاملا یکپارچه و بدون درز هست، بعلاوه اینکه ضد لک بوده و ضد آب هستند و از مقاومت بسیار بالایی هم برخوردارند.

صفحات و ساخته های چوبی

یکی دیگر از متریال هایی که برای صفحه روی کانتر و کابینت می توان از آن استفاده کرد، صفحه های چوبی هستند.

صفحات چوبی همیشه پر طرفدار و زیبا و با دوام هستند و گران تر از انواع ام دی اف و روکش های چوبی می باشند.

ام دی اف ها از سوی دیگر تنوع طرح و تنوع رنگ بالایی دارند و قیمت مناسب تری نیز نسبت به تمام چوب دارند.

برخی نیز معتقدند که درصد بالایی از باکتری ها بعد از قرارگیری روی سطح چوب در عرض ۳ دقیقه از بین می روند.

فقط توجه به این نکته ضروری است که چوب ها در برابر حرارت و رطوبت آسیب پذیرند.

لمینت با مغزی خام ام دی اف که با نام تجاری فورمیکا شناخته می شود نیز از دیگر مواردی است که می توانیم از آن برای روی کابینت و کانتر استفاده کنیم.

لمینت ها قیمت مناسبی دارند و همچنین ماندگاری بالایی داشته و از سوی دیگر دارای تنوع طرح و رنگ هستند، تنها نکته منفی آنها این ست که در برابر گرما و خراشیدگی مقاوم نیستند.

هایگلاس ها نیز طرفداراین زیادی در این اواخر دارند، این نوع از صفحات، شفاف هستند، دارای درخشندگی بوده و بدون خلل و درز هستند، به راحتی تمیز می شوند اما خش پذیری بالایی نیز دارند.

پلی وود هم از دیگر مواردی است که می توان روی آن به عنوان صفحه کانتر حساب کرد.

پلی وود ها که از چوب و ترموپلاستیک ساخته می شوند در برابر رطوبت و نفوذ آب مقاومت دارند و در برابر حرارت آسیب پذیر نیستند، ضد خش هستند و ضد ضربه می باشند.

صفحات با روکش بامبو نیز از فیبرهای بامبو ی خرد شده که با رزین ترکیب شده اند، ساخته می شوند و ظاهرش مثل چوب سخت و مقاوم و زیبا است.