چند نکته پیرامون حمله‌ی روسیه به اوکراین

  • انتشار: ۷ حوت ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللدیدگاه
  • شناسه مطلب: 127933

۱. در دنیا فقط باید زور داشت. اگر کشوری میتواند قوی شود بسم الله. اگر‌ نمیتواند باید آقایی و سروری سایر ابر قدرت‌ها را بپذیرد.
۲. قضیه‌ی افغانستان از جهاتی شبیه اوکراین است. بدون هیچ گونه زوری خود را با پاکستان سر شاخ کرد. کدام کشور عاقل در دنیا در دعوای افغانستان و پاکستان می‌آید طرف افغانستان را میگیرد؟ پاکستانی که ۲۲۰ ملیون جمعیت دارد، بمب اتم دارد، کنترل کننده‌ی‌ هند است. رابطه‌ی استراتژیک با چین دارد. افغانستان چی داشت؟ لاف و پتاق و هشتگ سنکشن پاکستان.
۳. اوکراین روی کمک آمریکا و اروپا و ناتو در جنگ با روسیه حساب کرده بود. از دیروز تا بحال رئیس جمهورشان با تمام سران کشورهای فوق تلفنی صحبت کرده. همه فقط برایش دعا کرده‌اند. احمدی‌نژاد سال ۸۶ که به کابل آمده بود در کنفرانس مطبوعاتی خود با کرزی گفت که خارجی‌ها میروند و این ما همسایگان هستیم که میمانیم. یک عده در کابل هم فکر میکردند که حضور آمریکا و ناتو ابدی است و آنها تا ابد اینجا هستند ولی دیدیم‌ که چطور رفتند و همه را در دشت ماندند.
۴. حضور ناتو در مرزهای روسیه خط قرمز این کشور است. روسیه دیگر نمیخواهد تجربه پولند و رومانی تکرار شود. امروز هم علنی به فنلاند و سوئدن هشدار دادند که فکر پیوستن به ناتو به سرتان نزند. هزینه این جنگ هرچه باشد را میپردازد. تحریم اقتصادی روسیه شوخی است. هیچ تاثیری ندارد.
۵. تا اینجا مقاومت زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ستودنی است. اگر بماند به احتمال زیاد کشته میشود ولی تا فعلاً در پایتخت کشورش مانده و در حد خودش مقاومت میکند. اشرف غنی رو سیاه همیشه‌ی‌ تاریخ است. تا چند روز قبل از سقوط کابل حرف از شکستن زانوی طالبان میزد و همین که آنها پشت دروازه شهر رسیدند گریخت. بعضی از طرفداران غنی میگویند او کار عاقلانه‌ای کرد که گریخت و از جنگ جلوگیری کرد؟ چیزی که در این هفت سال اخیر جریان داشت چی بود پس اگر جنگ نبود؟ چرا تا دو روز قبل از فرار حرف از مقاومت میزد؟ خون دهها هزار شهید اردو و پولیس چه میشود؟
۶. ترامپ هم اگر میبود کاری بیشتر از بایدن نمیکرد. یادتان نرود که موافقتنامه صلح با طالبان در زمان ترامپ امضا شد. این حرف‌هایی که ترامپ میزند برای کوبیدن بایدن است. بهانه‌ی خوبی است برای کمپاین خودش در ۲۰۲۴.

عمار واعظی

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.