چند نکته در باب صلح !

  • انتشار: ۲۷ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 92192

در بعد داخلی

از مرکه سخنگوی طالبان آقای شاهین در تلویزیون شمشاد چنان بر می آید که این گروه هرگز به دست آورد های دو دهه اخیر، میثاق های بین المللی و سایر ارزش های دموکراتیک در افغانستان توجه نخواهد کرد. آقای شاهین بی پرده و صریح گفت اردوی افغانستان باید مضمحل بشود و تمام ارزش های که اقوام غیر پشتون سال‌های سال برای بدست آوردن آن تلاش ورزیده است را متلاشی باید کرد.

آنچه از قرینه استنباط می شود یک تعداد نخبه های احساساتی و راسیست قوم پشتون از داعیه طالبان حمایت بی دریغ خواهد نمود. سایر اقوام ‌و ملیت های غیر پشتون یا به خواسته های طالبان تن بدهند یا اینکه در برابر آن سلاح بر دارند. مورد اولی ممکن به نظر نمی رسد و دومی نیز خالی از تصور نیست.

در بعد خارجی

۱. طالبان با تعهد که با امریکا نموده است متضمن منافع امریکا در افغانستان خواهد بود. امریکا به خاطر درد سر ایجاد نمودن به پروژه «یک کمربند یک راه» one belt one road که بزرگ‌ترین پروژه اقتصادی چین می باشد و در صورت موفقیت آن چین را به اولین اقتصاد جهان تبدیل خواهد نمود، می باید در همسایگی چین منطقه نا امن و پر تنش که با ایالت سین یانگ چین هم مرز است را پر آشوب و نا امن نگه دارد تا حافظ منافع امریکا باشد. این نکته در مورد ایران و روسیه نیز مصداق است.

۲. طالبان در شعار و عمل ثابت ساخته است که دارای استقلالیت فکری و سیاسی نیست. بلکه دکترین سیاسی در اسلام آباد نقشه راه را برای این گروه ترسیم می کند. منافع پاکستان ایجاب می کند افغانستان درگیر اختلافات درونی و ذات البینی خویش باشد تا همواره حیات خویش را به باز دانستن گذره گاه تورخم دانسته و فرصت پروراندن داعیه «تا پشاور از ماست» را در سر نداشته باشد. برای پاکستان یک همسایه گدا و همیشه محتاج به مراتب بهتر از یک همسایه مقتدر و با عزت است.ازینرو طالب مکلف به اجرای دستور صادر شده از پاکستان خواهد بود.

۳. مناسبات در خاور میانه پیچیده تر گردیده است، داعش در سوریه و عراق شکست خورده و اکنون قدرت های امپریالیست ملعبه ای برای تاراج منابع طبیعی کشورهای خاور میانه و استوار نگه داشتن موازنه قدرت ندارد. ایجاب می کند افغانستان را حیات خلوت برای داعش بسازد و چند مدتی خون بریزند و لذت حاصل کنند. این مورد می‌تواند با آنچه در فوق در مورد چین و ایران و روسیه تذکر رفت ارتباط قایم کند.

طالبان می‌تواند با تغییر رنگ پرچم از سفید به سیاه مدت را زیر نام داعش به نفع امریکا در افغانستان خون بریزد.
این کار‌طالب، مورد حمایت بی درنگ سعودی و وهابیت قرار خواهد گرفت و تا طالب و فکر طالبانی است جهل است. تا جهل است صلح نیست.

هاتف جیحون