قدرت بینایی چشم عقاب چقدر است؟

  • انتشار: ۲۳ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 77524

بعد از مغز، چشم ها از ارگان های پیچیده‌ی بدن جانداران محسوب می شود. چشم پرندگان قدرت دید بیشتری در مقایسه با چشم انسان دارد. در این میان چشم عقاب تیزترین دید را به خود اختصاص داده است.

برخی ویژگی عقاب ها

عقاب ها در فرهنگ های مختلف به عنوان نماد قدرت شناخته می شوند. این پرنده از نظر شکل و ظاهر به کرکس ها شباهت دارند با این تفاوت که سر کرکس پر ندارد، اما سر عقاب از پر پوشیده است. عقاب چشمانی درشت دارد که هر کدام از چشم هایش در یک طرف سرش قرار دارند.

آنها پرنده هایی تک همسر هستند و با جفت خود تا پایان عمر زندگی می کنند. آشیانه عقاب ها معمولا در مناطق مرتفع و روی درخت ها و صخره قرار دارد.

این پرندگان بیشتر در نقاطی آشیانه های خود را بنا می کنند که در دسترس نباشد. عقاب ها روی تخم های خود حدود ۸ هفته می خوابند.

جوجه های آنها که معمولا از هر دو تخم یکی زنده می ماند، به آرامی بزرگ می شوند و در چهار سالگی دیگر از والدین خود بی نیاز هستند و می توانند برای خود به دنبال قلمرو باشند و یا جفت شان را پیدا کنند.

قدرت بینایی و چشم عقاب

اگر بینایی چشم انسان ها به قدرت بینایی چشم عقاب بود، این توانایی را داشت که حرکت یک مورچه را از ارتفاع ۵۰ متری ببیند. یا اگر در یک استادیوم برای تماشای فوتبال می رفت  قادر بود از دورترین نقطه چهره بازیکن محبوبش را ببیند.

چشم عقاب

چشم های انسان اگر دارای قدرتی به اندازه چشم عقاب بودند، اجسام را از آنچه که هست بزرگتر می دیدند و رنگها زیبایی و درخشش بیشتری نسبت به حالت عادی خود داشتند.

هر چقدر اطلاعات بیشتری در خصوص قدرت دید عقاب به دست می آید، شگفتی های آن نیز دو چندان می شود. میدان دید عقاب ها و دیگر پرندگان شکاری وسعتی تا پنج برابر میدان دید انسان دارند.

در میان حیوانات پرندگان قدرت دیدی بین ۲ تا ۸ برابر دیگر حیوانات دارد. چشم انسان قادر است در یک ثانیه ۱۰ تا ۱۵ عکس را ببیند، اما در همین مدت زمان، یک پرنده قادر به دیدن ۱۶۰ تصویر می باشد.

ساختار چشم عقاب

ویژگی های خاصی در ساختار چشم این پرنده شکاری وجود دارد که باعث به وجود آوردن این قدرت دید باورنکردنی در او شده است.

اول اینکه سلول های مخروطی شکل در شبکیه چشم این پرنده به صورت لایه هایی متراکم و انبوه وجود دارند که همین تراکم باعث شده چشم یک عقاب توانایی پردازش جزئیات یک شی را به صورت قدرتمند داشته باشد.

ویژگی دیگری که در ساختار چشم عقاب وجود دارد، آن فرورفتگی است که در پشت چشم آنها قرار دارد. این فرورفتگی که در چشم انسان نیز هست اما در چشم عقاب به صورت عمیق تری وجود دارد.

این فرو رفتگی ها مانند لنزهای دوربین عمل می کنند و باعث بزرگ نمایی در میدان دید عقاب می شوند. این قسمت وظیفه رد یابی نور را بر عهده دارد.

دیگر ویژگی های چشم عقاب

یک عقاب در هنگام پرواز می تواند موشی در حال حرکت را از فاصله ۲ کیلومتری ببیند و شکار کند. چشم یک عقاب به حرکت اشیاء حساس تر از رنگ آنها می باشد. چشم های عقاب یک میلیون و نیم سلول دارد  و این تعداد سلول در چشم انسان ۲۰۰ هزار می باشد.

عقاب ها اکثر هر آنچه را که از محیط اطراف خود دریافت می کنند توسط چشم است، به همین دلیل است که اگر چشم یک عقاب را بپوشانید، دیگر حس های او را نیز تحت تأثیر قرار می دهد و بیهوش می شود.

خداوند در چشم عقاب و دیگر پرنده های شکاری قدرتی قرار داده که توسط آن می توانند نور فرابنفش خورشید را ببینند و همچنین میوه های رسیده را از نارس تشخیص دهند.

این که پرنده ها به راحتی می توانند مسیر کوچ خود را پیدا کنند نیز مربوط به چشم آنهاست، چشم پرندگان به آنها کمک می کند تا امواج مغناطیسی زمین را ببیند و این کار می تواند در مسیر یابی به آنها کمک کند.

چشمان عقاب درون جمجمه او قرار دارد و حرکت نمی کند. عقاب هنگامی که می خواهد شیئی که در زاویه دیگری قرار دارد ببیند نمی تواند چشم خود را بچرخاند و به جای چرخش چشم باید سرش را حرکت دهد.

انسان و چشم عقاب

با پیشرفت تکنولوژی، انسان به دستاوردهای خارق العاده ای دست یافته است. تحقیقاتی که در خصوص سیستم بینایی عقاب صورت گرفته است نشان می دهد که انسان در آینده ای نه چندان دور به جنبه هایی از قدرت بینایی عقاب دست پیدا خواهد کرد.

قدرت دید دیگر حیوانات

برخی حیوانات و پرندگان قدرت دید بیشتری نسبت سایر حیوانات دارند از آن جمله:

گربه

در میان حیوانات، گربه ها از قدرت دیدی قوی برخوردار هستند. گربه ها و انسان ها از لحاظ عملکرد چشم در یک راستا قرار دارند، اما تفاوتی که در دید این دو موجود وجود دارد این است که، گربه در شب دید بهتری دارد و دید انسان در روز بهتر است.

زنبور عسل

 زنبور از آن دسته حشراتی است که اگر بخواهد در شب فعالیت کند، مسیر خود را در نوری بسیار کم، حتی بسیار کمتر از نور زمانی که ستاره در آسمان دیده می شود می تواند پیدا کند.

جغد

جغد از آن دسته پرنده هایی است که چشمانی بسیاری تیز بین دارد و به دلیل بزرگی چشمانش در نور خیلی کم هم می تواند ببیند و شکار کند.

چشمان جغد بسیار بزرگ است و حالت خاصی دارد. این حالت چشم جغد باعث می شود بتواند از هر دو چشم خود در یک زمان استفاده کند و دید دو چشمی داشته باشد.

کوسه

در میان آبزیان کوسه از چشم های بسیار قوی برخوردار است. حیوانات در زیر آب هم به دید نیاز دارند. کوسه با وجود قدرتی که چشم هایش وجود دارد، نمی تواند رنگ ها را از هم تشخیص دهد. برای همین، کوسه بیچاره همه چیز را به دو رنگ سیاه و سفید دیده می بیند.

سوسک

نوعی از سوسک ها هستند که در شب پرواز می کنند، این سوسک ها چشمانی بسیار تیزبین و قوی تری نسبت به آن سوسک هایی دارند که در روز پرواز می کنند این سوسک های شب پرواز، در نور بسیار بسیار کم دید خیلی قوی دارند.