پیروزی طالبان در افغانستان پیروزی پاکستان نیست!

  • انتشار: ۱۴ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: دیدگاهسیاست
  • شناسه مطلب: 120029

مشکلات پاکستان در فروپاشی نظام و ایجاد یک نظام تک قومی ، تک مذهبی و تک فرهنگی در جامعه کثیرالقومی و چند مذهبی افغانستان نیست چون خود پاکستان جامعه چند قومی و چند مذهبی است.

طالبان در آینده نه چندان دور به درد سر بزرگ برای پاکستان تبدیل می شوند و تندروان قومی مذهبی در دو طرف خط رسمی دیورند خواهان ایجاد یک پشتونستان بزرگ می شوند همین اکنون تندروان لروبر که پیش از آمدن طالبان در کنار حامد کرزی و اشرف غنی احمدزی طالبان را مزدور و جاسوس پاکستان می دانستند به پیشمرگه های تبلیغاتی طالبان تبدیل شده اند و اگر پاکستان احساس و اهداف تندروان قومی و مذهبی را دست کم می گیرد اشتباه جبران ناپذیر می کند.

سفر جنرال حمید فیض رئیس آی‌اس‌آی پاکستان در کابل در کوتاه مدت شاید برای پاکستان خوش آیند باشد و پیروزی طالبان را جشن بگیرد اما ایجاد یک حکومت تک قومی ، تک مذهبی و تک فرهنگی در کشور کثیرالقومی و چند مذهبی افغانستان نسخه بعدی برای خود پاکستان خواهد بود .

تبدیل شدن افغانستان به پایگاه تندروان مذهبی منطقه و جهان به رهبری طالبان نیز پاکستان را در مورد خطر قرار می دهد که مشکل است گروه های یاغی جهادی را کنترل بتواند .

حسن عدالت

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *