پیروزی دوباره اردوغان و حزب حاکم در انتخابات ترکیه

  • انتشار: ۴ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 44273
اردوغان

با مشارکت نزدیک به 90 درصد از واجدان شرایط رای دادن، انتخابات زودهنگام روز گذشته (یکشنبه) ترکیه با پیروزی حزب حاکم ترکیه و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به پایان رسید.

در نخستین انتخابات تجمیع شده ریاست جمهوری و مجلس در تاریخ ترکیه، این نام رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه بود که بیش از 5 رقبای دیگر انتخاباتی او به عنوان سیزدهمین رییس کشور – رییس جمهوری- ترکیه از صندوق در آمد.

بر اساس شمارش نزدیک به 97 درصد آرا، اردوغان توانست با حدود 53 درصد آرا حائز اکثریت آرا شده و برای یک دوره 5 ساله به ریاست جمهوری ترکیه برسد.

نامزد رقیب اصلی او محرم اینجه از حزب مخالف جمهوریخواه خلق نیز با کسب حدود 31درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت و صلاح الدین دمیرتاش رهبر زندانی حزب کردی دموکراتیک خلق ها و  مارال آکشنر رهبر حزب تازه تاسیس خوب نیز به ترتیب با کسب آرایی نزدیک به 8 درصد از مجموع آرای اخذ شده در مقام های سوم و چهارم قرار گرفتند.

اردوغان در ساعت های پایانی یکشنبه در یک نطق زنده تلویزیونی با اشاره به نتایج اولیه و تقریبا قطعی انتخابات ضمن تایید تلویحی پیروزی خود در انتخابات از هواداران خود بابت اعتماد مجدد به او و حزب حاکم ترکیه قدردانی کرد و حضور 90 درصدی واجدان شرایط رای در پای صندوق های رای را یک درس بزرگ دموکراسی مردم ترکیه به جهان توصیف کرد.

در انتخابات مجلس نیز حزب حاکم عدالت و توسعه با کسب حدود 43 درصد آرا بیشترین میزان آرا را به دست آورد و با وجودی که اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را ندارد اما در ائتلاف با حزب ملی گرای حرکت ملی که بیش از 11 درصد  از کرسی ها را در اختیار گرفته می تواند با اکثریت حدود 54 درصدی مجلس ترکیه را نیز در اختیار بگیرد.

اردوغان با کسب این پیروزی اولین دوره ریاست خود بر نظام دلخواه و مطلوبش که نظام جدید ریاستی است، آغاز خواهد کرد. او می تواند یک دوره 5 ساله دیگر نیز در انتخابات شرکت کرده و به مقام ریاست جمهوری برسد.

احزاب اپوزیسیون به روند انتخابات و اعلام نتایج ارا اعتراضات جدی داشتند و دستگاه های دولتی از جمله رسانه های دولتی را به نقض بی طرفی و فعالیت به نفع اردوغان متهم کرده اند. محرم اینجه نامزد اصلی اپوزیسیون از هواداران خود خواسته تا از صندوق های آرا فاصله نگیرند تا به گفته او نتایج آرا به نفع اردوغان دستکاری نشود.

سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه به نامزدها و احزاب مخالف حکومت نسبت به تحریک مردم علیه نتایج انتخابات هشدار داده و عواقب این کار را برای آنها و کشور خطرناک دانسته است.

برخی ناظران احتمال می دهند پیروزی اردوغان در انتخابات منجر به سقوط بیشتر ارزش لیر ترکیه و بی ثباتی بیشتر اقتصادی در این کشور شود.