پیام تسلیت آیت الله فاضل حسینی درپی درگذشت آیت الله محسنی (ره)

  • انتشار: ۱۵ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 68046
آیت الله فاضل حسینی

آیت الله حاج سید عبدالعظیم فاضل حسینی رئیس مجتمع آموزش عالی علوم اسلامی و مدرسه علمیه سجادیه و عضو شورای علمای شیعه افغانستان در پی رحلت آیت الله العظمی محسنی (ره) رئیس فقید شورای علمای شیعه افغانستان، پیام تسلیتی صادر کردند.

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و اناالیه راجعون
إذا مات العالم ثلم فی الإسلام ثلمه لا یسدّها شیء .

ارتحال عالم مجاهد، فقیه وارسته حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ محمد آصف محسنی (ره) رئیس فقید شورای علمای شیعه افغانستان و منادی بزرگ تقریب مذاهب اسلامی در کشور مایه تاسف، تاثر و تالم شدید گردید.
مرحوم آیت الله محسنی از چهره های درخشان علمی جهان تشیع و همچنان از طلایه داران جهاد مقدس مردم افغانستان بر علیه اشغالگران بود که عمرشان را در مسیر جهاد و علم بخصوص در راه نشر و گسترش فرهنگ و معارف اهل بیت عصمت و طهارت (ع) با عزت سپری نمود.

کوشش وافر و ارزشمند ایشان در به رسمیت یافتن مذهب جعفری در متن قانون اساسی کشور و همچنان تلاش برای تصویب و انفاذ قانون احوال شخصیه اهل تشیع از دیگر نقاط درخشان دوران حیات ایشان است.
اینجانب از سال ۱۳۸۱ بدین سو از نزدیک شاهد تلاشها و زحمات بی وقفه ایشان از جمله برای ایجاد شورای علمای شیعه با همراهی جمعی دیگر از علما و فضلای کشور و شورای اخوت اسلامی با همراهی شهید راه صلح استاد برهان الدین ربانی و دیگر شخصیت های برجسته علمی هر دو مذهب حنفی و جعفری بوده ام و می دانم در راه تحقق اینها چه مشقت هایی را متحمل شدند.

ایشان با وجود داشتن مشغله های متعدد سیاسی و اجتماعی ، اما هیچگاهی از تدریس، تحقیق و تالیف فاصله نگرفت که وجود تالیفات متعدد ایشان بخصوص کتاب گرانسنگ معجم الاحادیث المعتبره گواهی روشن بر این مدعاست.

اینجانب ضمن عرض تسلیت و تعزیت ضایعه جبران ناپذیر رحلت این فقیه والامقام به ساحت مقدس صاحب الامر والزمان (عج) ، مراجع عظام تقلید ، حوزه های علمیه ، بیت مکرم ، اقازادگان و نوادگان بخصوص حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسن محسنی، حاجی حفیظ الله محسنی و حمیدالله محسنی، محمد جواد محسنی و یاسر محسنی ، ارادتمندان و علاقمندان و عموم ملت مسلمان افغانستان، برای روح بلند این عالم فقید علو درجات و حشر با انبیا و اولیای الهی را از خداوند متعال مسئلت می نمایم.

سید عبدالعظیم فاضل حسینی
۱۳۹۸/۵/۱۵
حوزه علمیه سجادیه، کابل