پیامد همکاریهای چین و روسیه برای امریکا

  • انتشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 94323

دشواری های کاخ سفید

تنش فزاینده آمریکا با چین و نگرانی از توسعه روابط سیاسی و امنیتی پکن و مسکو، نگرانی برخی سیاست‌مداران و دولت‌مردان آمریکایی را برانگیخته است. عمده این نگرانی به تقویت ائتلاف راهبردی چین و روسیه علیه منافع آمریکا در مناطق ژئوپلتیک جهان است. زمینه این نگرانی به همکاری‌های نظامی و دفاعی این دو کشور بازمی‌گردد.

چین از شرق و روسیه از غرب در محاصره متحدان آمریکا قرار گرفته‌اند. بنابراین طبیعی است برای رهایی از انزوای تحمیلی آمریکا، اروپا و متحدان آسیایی‌شان، روابط نظامی و امنیتی قوی‌تری میان خود برقرار سازند. مهم‌ترین ابعاد این همکاری در این حوزه‌هاست:

۱- رزمایش دریایی: یکی از نمودهای مهم این همکاری که با توجه به اهمیت قدرت‌نمایی ناوگان دریایی آمریکا، نگرانی شدید این دولت را موجب شده، برگزاری مانورهای مشترک چین و روسیه است که رزمایش‌ها در دریای چین جنوبی در سنبله ۱۳۹۵، دریای بالتیک در سرطان ۱۳۹۶ و در خلیج فارس با حضور ایران در ماه جدی ۱۳۹۸ از آن جمله است.

۲- همکاری موشکی: چین در زمینه موشک‌های ضدزیردریایی، ضدکشتی و پدافند هوایی به تسلیحات نظامی روسیه نیازمند است و مسکو قرار است با فروش سامانه S400 به پکن، بازدارندگی این دولت در برابر تهدیدهای نظامی آمریکا در اقیانوس آرام را افزایش دهد.

۳- همکاری سایبری: مباحث مرتبط با امنیت سایبری مانند جلوگیری از عملیات روانی و حملات هکرهای دولتی، امنیت شبکه‌های ارتباطی تلفن‌های همراه و هم‌چنین همکاری‌های احتمالی آفندی علیه منافع غرب از جمله مواردی است که در حوزه همکاری‌های سایبری دو دولت می‌گنجد.

۴- هوافضا: تلاش برای فعالیت مشترک در خصوص پرتاب ماهواره‌های رصد اطلاعاتی و هم‌چنین ساخت بالگردها و هواپیماهای غول‌پیکر از مواردی است که در صورت نتیجه‌بخشی، مزیت آمریکا در توان‌مندی‌های هوافضا را به چالش می‌کشد.

۵- تحقیق‌وتوسعه: روسیه با تأمین نیروی انسانی مجرب و متخصص و چین با تأمین فناوری‌ها و تجهیزات مورد نیازی که روسیه درباره آن‌ها مورد تحریم قرار گرفته، همکاری‌هایی در حوزه توسعه صنایع دفاعی و تولید تسلیحات نوین را آغاز کرده‌اند.

به نظر می‌رسد علاوه بر آمریکا، اروپا نیز به شدت باید نگران تداوم این همکاری‌ها باشد. زیرا اولویت‌ آمریکا به مقابله با تهدید چین در کنار ظرفیت‌های محدود نیروهای آمریکایی و شعارهای مبتنی بر «بازگشت سربازان به خانه» سبب کاهش توان ناتو شده و راه را برای فعالیت‌های روسیه در شرق اروپا باز می‌کند.

دکتر عبداللطیف نظری