پیامد اختلاف و نزاع

  • انتشار: ۶ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: دیدگاهگوناگون
  • شناسه مطلب: 96227

اختلاف و نزاع، پیامدش برباد رفتن قدرت، عظمت و اقتدار یک مردم و جامعه است و در نهایت، محرومیت از سرمایه‌های انسانی!

اگر در این کشور قبیلوی و قومی، هر روز شاهد بی‌دفاع شدن مردم خود هستیم، علت عمده آن اختلافات درونی است.

اگر از معادلات قدرت و سیاست داریم حذف می‌شویم، قویترین علت آن عبرت نگرفتن از گذشته و منحله‌گرایی با ورژن و عناوین جدید است.

اگر توان دفاع از مراکز دینی و علمی خود را از دست داده‌ایم، دلیل اصلی آن رقابت‌های ناسالم سران احزاب خودی است.

اگر آینده‌سازان این مردم در آتش و خون می‌سوزند و می‌غلتند، اصلی ترین دلیل آن، کشمکش‌های ظالمانه بر سر قدرت و ثروت است.

مگر خدای متعال در جای دیگر، از وحدت به بزرگترین نعمت و از اختلاف به پرتگاه آتش تعبیر نکرده است؟

لطفا به آیه ذیل دقت نماییم تا بدانیم که از منظر قرآن کریم نقش حیاتی وحدت و پیامد ویرانگر اختلاف در زندگی و روابط اجتماعی چگونه است و چطور اختلاف همه چیز را دود و نابود می‌کند و وحدت به ساحل نجات می‌رساند.

قرآن کریم:
وَ ٱعْتَصِمُوا۟ بِحَبْلِ ٱللَّهِ جَمِیعًا وَ لاَ تَفَرَّقُوا۟ۚ وَ ٱذْکُرُوا۟ نِعْمَتَ ٱللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَآءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِۦٓ إِخْوَٰنًا وَ کُنتُمْ عَلَیٰ شَفَا حُفْرَهٍ مِّنَ ٱلنَّارِ فَأَنقَذَکُم مِّنْهَاۗ کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ ٱللَّهُ لَکُمْ ءَایَٰتِهِۦ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ؛
و همگی به ریسمان خدا [= قرآن و اسلام، و هرگونه وسیله وحدت‌]، چنگ زنید، و پراکنده نشوید! و نعمت (بزرگِ) خدا را بر خود، به یاد آرید که چگونه دشمن یکدیگر بودید، و او میان دل‌های شما، الفت ایجاد کرد، و به برکتِ نعمتِ او، برادر شدید! و شما بر پرتگاهی از آتش بودید، خدا شما را از آن نجات داد؛ این چنین، خداوند آیات خود را برای شما آشکار می‌سازد؛ شاید پذیرای هدایت شوید.

خلاصه اگر می‌خواهیم به جایی برسیم و در برابر جلادان تاریخ توان دفاع از موجودیت و هویت خود داشته باشیم، باید سران احزاب خانوادگی دست از نزاع‌ها و رقابت‌های ناسالم بردارند و به خاطر خدا و مردم کمی به وحدت و برادری بیندیشند.

محمد امین احسانی