پوتین: وضعیت افغانستان با حضور آمریکا و ناتو بدتر شده است

  • انتشار: ۵ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 34882

رئیس جمهور روسیه گفته است در واقع وضعیت افغانستان حتی با حضور ناتو و آمریکا بدتر شده‌ است، این حقیقت دارد و این وضعیت در حال بدتر شدن است.

خبرگزاری انترفاکس گزارش داده‌است که ولادیمیر پوتین این سخن را در دیدار با رهبری هر دو مجلس پارلمان روسیه گفته‌است.

این خبرگزاری از پوتین نقل کرده که گفته‌است: “در واقع وضعیت در جریان حضور ناتو و امریکا در افغانستان بدتر شده‌است، این حقیقت دارد و دیگر هم در حال بدتر شدن است.”

اما پوتین افزوده‌است که اگر ایالات متحده امریکا آن‌جا نبود، ممکن وضعیت در افغانستان به مراتب بدتر می‌بود.

رئیس جمهور روسیه همچنان گفته‌است که هر چند در روابط روسیه و امریکا مشکل وجود دارد اما به گفته وی باید در مورد این وضعیت واقعبین بود.

چندی پیش ضمیر کابلوف نماینده‌ ویژه روسیه برای افغانستان گفته بود که نزدیک به ۱۰ هزار جنگجوی داعش در افغانستان وجود دارد. او هم‌چنان افزود که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد چرخ‌بال‌هایی که در افغانستان برای گروه داعش سلاح می‌فرستند، پاسخ نداده است. اما وزارت دفاع کشور این اظهارات کابلوف را رد کرده است.

جنرال شریف یفتلی رئیس ستاد ارتش کشور روز گذشته (دوشنبه) در نشستی استجواب پارلمان درباره‌ی تعداد حضور داعش در افغانستان و پرواز هلیکوپتر‌های ناشناس گفت: «گپی را که آقای ضمیر کابلوف گفته بود، ما هیچ موافق نیستیم. در کل افغانستان تأیید نمی‌کنیم که از ۲ هزار نفر داعش داشته باشیم. ۱۰ هزار نفری که او می‌گوید، قطعاً قابل قبول نیست.»

این جنرال درباره‌ی «هواپیماهای ناشناسی» که ادعا می‌شود «داعش را انتقال می‌دهند» افزود: «در مورد انتقال داعش و گفته‌ای که داعش انتقال می‌شود، در نقاط مختلف افغانستان این را ما تأیید نمی‌کنیم.

۱۱۳ عملیات شبانه تنها در قوس در نقاط مختلف افغانستان توسط طیاره صورت گرفته. همین قوت‌ها در قریه‌ها، در ولسوالی‌ها انتقال می‌شوند، نشست می‌کنند، طیاره پرواز می‌کند، وظیفه را اجرا می‌کند، پس دوباره شب بازگشت می‌کند، آن‌ها [مقامات روسی] تصور می‌کنند که داعش انتقال می‌شود. این را در جلسه‌ای که با آن‌ها داشتیم، واضح بحث کردیم، ولی آن‌ها هیچ‌چیز مستند ندارند.»