پوتین: فقط با لغو محدودیت‌های غرب به توافق غلات بازمی‌گردیم

  • انتشار: ۱۴ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 151895

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، می‌گوید که مسکو تنها در صورت متوقف کردن محدودیت‌های محصولات کشاورزی این کشور از سوی غرب به توافق صادرات غلات از بنادر دریای سیاه باز می‌گردد.

رویترز دوشنبه‌شب، ۴ سپتامبر، گزارش داده که پوتین، این اظهارات را پس از دیدارش با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در یک نشست خبری بیان کرده است.

رییس جمهور روسیه تصریح کرده است: «ما آماده بررسی احتمال احیای توافق غلات خواهیم بود و من امروز مجدداً به اردوغان این موضوع را گفتم که ما این کار را به محض اجرای کامل تمام توافقات در مورد لغو محدودیت‌ها علیه صادرات محصولات کشاورزی روسیه انجام خواهیم داد.»

وی همچنان ادعا کشورهای غرب مبنی بر این‌که روسیه با تعلیق مشارکت در توافق صادرات غلات از دریای سیاه به بحران غذایی دامن زده را رد کرده است.

در همین حال، رجیب طیب اردوغان، درباره دیدار و گفت‌وگوهایش با رهبر روسیه در شهر سوچی گفته که احیای توافق صادرات غلات اوکراینی از بنادر دریای سیاه به‌زودی امکان‌پذیر خواهد بود.

اردوغان با تاکید بر رفع کاستی‌های غرب در برابر مسکو افزوده است: «ترکیه و سازمان ملل متحد روی بسته پیشنهادی جدیدی کار کردند، تا نگرانی‌های روسیه را کاهش دهند.»

توافق صادرات غلات از دریای سیاه، که توسط نماینده‌گان روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۲ امضا شد، شامل صادرات غلات، مواد غذایی و کود اوکراین از طریق سه بندر این کشور در سواحل دریای سیاه است.

این توافق پس از یک سال در پی عدم توافق روسیه با تمدید آن، فسخ گردید.

روسیه و اوکراین مجموعا نزدیک به یک سوم صادرات جهانی گندم را تشکیل می‌دهند.

برپایه اطلاعات، ۳۶ کشور جهان بیش از نیمی از نیاز گندم خود را از طریق اوکراین و روسیه تامین می‌کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *