پنتاگون: بدون حضور نظامی نیز می‌توانیم هراس‌افکنان را در افغانستان از بین ببریم

  • انتشار: ۱۸ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 132215

یک مقام بلندپایه وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) می‌گوید، این رویداد نشان داد که اگر آنان در افغانستان سرباز هم نداشته باشند، می‌توانند به سرکوب هراس افکنی رسیدگی کنند.

کالن کال، معاون پالیسی وزارت دفاع امریکا، گفت: «به نظر من حمله‌ای که ده روز پیش به ایمن ظواهری، رهبر شبکۀ القاعده و مهمترین تروریست در سطح جهان و دومین طراح حملۀ ۱۱ سپتمبر انجام شد، ما نه تنها به القاعده بلکه به دیگر سازمان‌های تروریستی نشان دادیم که ما به آنان رسیده می‌توانیم و ما آنان را هدف قرار داده می‌توانیم. اکنون که دیگر هزاران سرباز ما در افغانستان حضور ندارند، اما ما از منافع ملی و حیاتی‌مان حفاظت کرده می‌توانیم.»

اظهارات آقای کالن که برای یک نیروی نظامی قوی جهان پالیسی طرح می‌کند این را نشان می‌دهد که احتمالاً امریکا برای سرکوب هراس‌افکنی در افغانستان جدا از حضور کدام نیروی نظامی، راه‌های دیگری را دارد، راه‌هایی که از طریق آن رهبر القاعده را از بین برد.

حکومت طالبان از کشته شدن رهبر القاعده در افغانستان اظهار بی‌خبری کرده، اما حملۀ طیاره‌های بی‌سرنشین امریکا در افغانستان را نقض توافقنامۀ دوحه و حمله به خاک افغانستان دانسته است. اما توافقنامۀ دوحه طالبان را نیز مسئول دانسته تا روابطش را با القاعده قطع کند.

دوستم: هزاره‌ها به‌طور سیستماتیک در افغانستان کشته می شوند

معاون پالیسی وزارت دفاع امریکا در بارۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت، اساس این فیصله توافقنامۀ دوحه و تغییر اولویت‌های استراتژیکی امریکا بود.

معاون پالیسی پنتاگون افزود، آنان باید به مشکلاتی اولویت دهند که از سوی چین در منطقه و در کنار آن از سوی روسیه در برابر امنیت اروپا مطرح است.

این مقام وزارت دفاع امریکا همچنین گفت، امریکا مدت‌هاست که با هزینۀ بسیار بالایی در یک منطقه ویژه که در اولویتش قرار داشت، مشغول بود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟