پلوسی: پمپئو باید به خاطر اخراج بازرس وزارت خارجه در کنگره پاسخ دهد

  • انتشار: ۱ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 86457

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور به دلیل موافقت با فروش سلاح به عربستان در سال گذشته بدون مجوزه کنگره اعلام کرد پمپئو به دلیل اخراج بازرس وزارت امور خارجه آمریکا که در حال تحقیق در مورد فروش تسلیحات به عربستان بود، باید در کنگره پاسخگو باشد.

استیو لینیک، که به عنوان بازرس کل وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت می‌کرد، پیش از اخراج در حال تحقیق در مورد فروش تسلیحات به عربستان بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه گذشته در خصوص جنجال‌ها درباره اخراج بازرس کل وزارت خارجه گفت: «مایک پمپئو، وزیر خارجه از من خواست بازرس کل را اخراج کنم! از اخراج وی خوشحال هستم. او را نمی‌شناسم!»

پلوسی درباره فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان در سال ۲۰۱۹ گفت: «آن‌ها یک حالت اضطراری جعلی در قبال ایران با هدف فروش سلاح به عربستان سعودی اعلام کردند. این اقدام باعث تضعیف اراده کنگره آمریکا شده است.»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا افزود: «اقدامات اخیر در اخراج چند بازرس کل بازتاب دهنده بی اعتنایی کامل دولت ترامپ نسبت به حقیقت است.»

پمپئو در ماه مه سال ۲۰۱۹ از ایجاد حالت اضطراری در رابطه با ایران خبر داد، موضوعی که به دولت ترامپ اجازه داد تا با دور زدن کنگره به عربستان و دیگر متحدان عربی اش به مبلغ ۸.۱ میلیارد دالر تسلیحات بفروشد. این اقدام باعث خشم قانونگذران آمریکایی شد، چرا که آن‌ها پیش‌تر تلاش کرده بودند تا فروش تسلیحاتی به عربستان را به دلیل استفاده این تسلیحات در کشتار غیرنظامیان در یمن مسدود کنند.

یکی از مشاوران دموکرات کنگره که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد، بازرس کل اخراج شده در حال بررسی این موضوع بود که چطور پمپئو و همسرش، سوزان پمپئو از یکی از کارمندان وزارت خارجه استفاده کرده اند.

به گفته این مقام کنگره، لینیک شکایتی دریافت کرده بود مبنی بر اینکه خانواده پمپئو یکی از کارمندان وزارت خارجه را مجبور کرده اند تا سگ این خانواده را برای پیاده روی به بیرون ببرد، کار‌های خشکشویی و رزرو شام آن‌ها را انجام دهد.

بنا به گفته دو قانونگذار آمریکایی، بازرس وزارت خارجه این کشور به دلیل تحقیقات درباره سوءاستفاده مایک پمپئو از کارکنان این وزارتخانه برای امورات شخصی از کار برکنار شده است.

این در حالی است که سازمان حقوق بشری «قسط» اعلام کرد حمایت‌های رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان سعودی در مقابل رشوه‌هایی است که به وی داده می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران