پرونده «کابل‎بانک» منتظر تایید نهایی حکم

  • انتشار: ۵ قوس ۱۳۹۳
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 1233
بصیر عزیزی

«بصیرعزیزی»، سخنگوی دادستانی کل کشور (لوی څارنوالی) روز گذشته در یک نشست خبری گفت: پرونده کابل‎بانک ۲ مرحله ابتدایی را پیموده و برای تأیید نهایی حکم هفته آینده به دادگاه عالی فرستاده می‎شود.

به گزارش فارس وی افزود: دارایی‎های افراد متهم به اختلاس کابل‎بانک بلوکه شده و در صورتی که در سایر ولایت‎های این کشور اموال و دارایی داشته باشند از طریق شهرداری شناسایی و مصادره خواهد شد.

عزیزی گفت: غیر از «محمود کرزی»، «حصین فهیم» و «عبدالغفار داوی» سایر متهمان در افغانستان حضور ندارند و دادستانی کل حکم دستگیری آنان را صادر کرده و از طریق پلیس اینترپل در حال تعقیب هستند.

عزیزی تصریح کرد: تا کنون بیش از ۲۲۲ میلیون دلار از پول‌های کابل‎بانک اخذ شده و سایر متهمان در آینده نزدیک بدهکاری‎های خود را پرداخت خواهند کرد که دارایی‎های محمود کرزی و حصین فهیم تا پرداخت بدهکاری‌‎ها در اختیار دادستانی خواهد بود.

دادستانی کل افغانستان در حالی پرونده کابل بانک را برای تأیید نهایی حکم به دادگاه عالی می‎فرستد که چندی پیش دادگاه استیناف این کشور، «شیرخان فرنود» و «خلیل الله فیروزی» را به ۱۰ سال زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد.

پرونده کابل‎بانک یکی از بزرگترین و جنجالی‌ترین پرونده‌های مالی افغانستان است که رئیس جمهور اشرف غنی دستور رسیدگی به آن را در نخستین روزهای آغاز به کار دولت وحدت ملی صادر کرد.