پرورش همستر و ۱۰ نکه طلایی که حتما باید بدانید!

  • انتشار: ۲۵ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 74311

در سال‌های اخیر نگهداشتن جونده کوچولویی به نام «همستر» (Hamster) به عنوان حیوان خانگی در میان مردم رواج یافته‌است. این پستانداری خون‌گرم که از گونه جوندگان محسوب می‌شود که شب‌ها فعالیت می‌کند و روزها استراحت می‌کند. همستر دارای گونه‌های زیادی است که تنها بعضی از آن‌ها را می‌توان به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد. دو نوع همستر سوری یا طلایی و همستر کوتوله در ایران بیشتر از سایر گونه یافت می‌شود و معمولاً همین دو گونه نیز در خانه نگهداری می‌گردد. برای پرورش همستر دانستن اطلاعاتی دربارهٔ این موجود بانمک و دوست داشتنی لازم و ضروری است. نکاتی که در ادامه می‌آید به شما در پرورش همستری سالم و شاداب کمک می‌کند و موجب می‌شود که همستر شاداب و سالمی داشته باشید.

پرورش همستر

۱ – به همستر خود متنوع و به اندازه کافی غذا دهید

حجم و مقدار غذایی که به همستر خود می‌دهید به اندازه کیفیت و نوع آن غذا دارای اهمیت است. همسترها عاشق این هستند که ابتدا بخش‌های لذیذ غذا بخورند. در ظرف غذای همسترها ابتدا دانه‌های روغنی، مثل تخم آفتابگردان ناپدید می‌شود و سپس غذاهای کم روغنی تر. برای پرورش همستری سالم اهمیت زیادی دارد که غذای همستر خود را به شکلی متعادل تهیه نمایید. چون همستر شما عاشق دانه‌های چرب و روغنی است دلیل نمی‌شود تنها همین غذا را بخورد. همه ما عاشق سیبزمینی سرخ شده هستیم، اما بدن ما به شلغم و اسفناج هم نیاز دارد!

۲ – همستر شما به میوه و سبزی و صیفی جات نیاز دارد

برای پرورش همستری سالم، لازم است به او میوه و سبزیجات بدهید. بهترین انتخاب برای منوی غذای همسترها همان غذایی است که آن‌ها در طبیعت می‌خورند، یعنی میوه و سبزی و صیفی جات. سبزی و صیفی جات تازه ای همانند هویج، کلم بروکلی، کدو، گل کلم، کاهو، خیار و اسفناج انتخاب بسیار بهتری هستند. همیچنین وجود میوه‌هایی همچون گلابی، سیب، انگور، موز و انواع توت‌ها در برنامه غذایی همستر شما به سلامنت و شادابی او کمک زیادی خواهد کرد. با این حال به خاطر داشته باشید که هرگز جلوی همستر خود مرکباتی مثل لیمو ترش، پرتقال، لیمو یا گریپ فروت نگذارید.

۳ – نان غلات و مواد پروتئینی را در رژیم غذایی همستر قرار دهید

در کنار میوه و سبزی و صیفی جات، همستر شما نان و غلات نیز دوست دارد. مواد پروتئینی نیز باید بخش مهمی از رژیم غذایی مورد نظر شما برای پرورش همسترتان باشد. تخم مرغ آب‌پز یا نیمرو انتخابی سالم برای همستر شما است. زمانی که قصد دارید شام همستر خود را تثبیت کنید، تنوع و اعتدال را در رژیم غذایی او حتماً رعایت کنید. توجه این نکته موجب پیشگری از بیمار شدن همسترتان و نگهداری سالم او خواهد شد. غذای آماده همستر نیز که در فروشگاه‌های حیوانات خانگی عرضه می‌شود انتخاب خوبی است که بخش مهمی از نیاز حیوان شما به مواد مغذی را تأمین می‌کند.

۴ – همستر شما یک جای تمیز و تختخوابی مناسب می‌خواهد

کوشش کنید تا برای همسترتان یک جای خواب خوب و راحت درست کنید. شما باید در انتخاب تختخواب برای همستر دقت کنید چون برخی اوقات گَرد چوب درخت سرو موجب بروز حساسیت‌های پوستی در حیوان می‌گردد. لازم است به صورت منظم محل خواب همستر خود را تغییر دهید. همچنین همیشه و به شکل مداوم ظرف آب همستر خود را بشویید چون امکان رشد جلبک‌ها و باکتری‌ها در دمای اتاق وجود دارد. بی‌توجهی به این امر موجب بیماری همستر شما خواهد گردید. داشتن یک قفس مرتب و تمیز برای پرورش همستری شاداب و سالم ضروری است. حمام کردن همستر نیز از نیازهای حیاتی این حیوان دوست داشتنی محسوب می‌شود.

۵ – همستر شما فضایی مناسب و سرگرمی می‌خواهد

همسترها مفهوم لذت زندگی در یک مکان بزرگ‌تر را می‌فهمند و همانند شما زندگی در چنین جایی را دوست دارند. همستر شما به فضای مناسبی برای بازیگوشی و ورزش نیاز دارد. لوله‌های کاغذی پارچه و دستمال توالت، جعبه‌های کفش و … می‌تواند سرگرمی‌های ارزان قیمتی برای او باشد و کمک زیاتدی به پرورش همستر شما کند. شما همچنین می‌توانید همسترتان را با دادن یک جویدنی مخصوص همستر به او ذوق زده کنید.

۶ – به جنگ با همسترتان بروید

زمانی که همستر شما به داخل قفس خود می‌رود، با یک تکه سیم یا یک وسیله پلاستیکی به جنگ با او بروید. این کار مورد علاقه همسترها است. البته شما باید دقت کنید که این وسیله بازی به همسترتان آسیبی نرساند. حواستان باشد که سیم را به این حیوان ندهید، زیرا همستر آن را جویده و خواهد خورد.

۷ – دندان عضو مهم همستر شما است

برای این جوندگان بامزه، دندان عضو بسیار مهمی محسوب می‌شود. بسیاری از کسانی که همستر دارند نمی‌دانند که دندان‌های این موجود هرگز رشد نمی‌کند. همسترها در زمان تولد با دندان‌هایی کامل متولد می‌شوند. این موجودات با جویدن اجسام سخت از دندان‌های خود مراقبت می‌کنند. بیسکویت‌های مخصوص سگ چون سفت و سخت هستند انتخاب خوبی برای سلامت دندان همسترها محسوب می‌شوند. این بیسکویت‌ها کلسیم مورد نیاز همسترتان را نیز تأمین می‌کند.

۸ – به قفس همسترتان توجه کنید

لازمه پرورش همستری خوب قرار دادن قفس او در یک مکان امن است. شما نباید قفس این حیوان را در مکان‌هایی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید است قرار دهید. همچنین دقت کنید که قفس همسترتان بر روی بخاری، در تاریکی، در زیرزمینی سرد یا در مکانی که کودکان یا حیوانات دیگر بتواند به او آسیب بزنند، نباشد. دیگر اینکه قفس همستر شما می‌بایست محکم و ثابت باشد.

۹ – همسترتان باید ورزش کند

پرورش همستری خوب و سالم بدون ورزش کردن ممکن نخواهد بود. این حیوان به فعالیت و حرکت زیاد نیاز دارد. اگر آن‌ها تحرک نداشته باشند سیستم گوارشی شان بهم خواهد ریخت و آن‌ها چاق می‌شود. چاقی سلامت همستر شما را به خطر می‌اندازد. فعالیت بدنی و ورزش کردن از موارد بسیار مهم در پرورش صحیح همستر است. لازم است همستر شما به وسایلی برای بازی همانند چرخ و فلک و حلقه‌های آسیاب مانند دسترسی داشته باشد.

پرورش همستر در خانه

۱۰ – بعضی همسترها اهل دوستی نیستند

به این نکته توجه داشته باشید بعضی از همسترها تمایلی به دوستی با انسان‌ها و هم نوع خود ندارند. آن‌ها برخلاف بسیاری از ما انسان‌ها همیشه آماده آغاز یک رابطه دوستانه نیستند.