پروانیان، منتظر همکاری و همیاری عاشورائیان!

  • انتشار: ۸ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 93648

در ایام حزن آل‌الله بخشی از مردم کشورما در ولایت پروان به اثر جاری شدن سیلاب، عزیزان و اموالشان را از دست دادند. ضمن اظهار غم شریکی و عرض تسلیت، امیدواریم که مردم ما همیارهم باشند و دست عزیزان نیازمند را در پروان بگیرند.

حوادث از این دست گرچه تلخ و درد آور است، ولی می‌تواند هم امتحان باشد و هم فرصت؛ امتحان برای همگان؛ تا مشخص شود که توانمندان و مؤمنان چگونه احساس مسئولیت و اظهار همدردی می‌کنند و فرصت برای رشد و رسیدن به کمال؛ از طریق کمک نمودن و گرفتن دست نیازمندان و آوارگان.

ما با مدعیان روشنفکری که همچون روند همیشگی خودشان باز به جان مجالس و سقاخانه‌های حسینی افتادند؛ گفتند و نوشتند و تاختند که چرا به جای سقاخانه و مجالس عزاداری به کمک مردم پروان نمی‌روند، کاری نداریم؛ زیرا رفتار و موضع دوگانه این‌ها برای مردم مشخص است؛ نفاقشان تکلیفشان را روشن نموده است. مردم می‌دانند که این مدعیان روشنفکری، که بسیارشان همواره در جشن‌های مبتذل، برنامه‌های سخیف و مجالس اسراف در صف اول حضور یافته نقش اساسی دارند، صرفا در ایام مذهبی‌ای مانند ایام حج، عاشورا و اربعین به فکر نیازمندان می‌افتند تا با اشک تمساحشان مردم را فریب بدهند و به ارزش‌های انسانی و اسلامی ضربه بزنند. در ایام دیگر و در برابر مصارف شیطانی، خبری از این گونه روشنفکران نیست.

اما خواهش حقیر از انسان‌های مؤمن و عزاداران حسینی این است که فرصت‌های پیش آمده و حضور سقاخانه‌های عاشورایی را مغتنم بشمارند و از این جایگاها و پایگاهای حسینی بهترین استفاده را در راستای پیروی از حضرات معصومین(ع) برای کمک به عزیزان پروانی ببرند و عملا نشان بدهند که ما پیروان امامانی هستیم که پشت و شانه‌های مبارکشان در راستای کمک به نیازمندان پینه بسته بودند. به عنوان نمونه در تاریخ می‌خوانیم: وقتی که طائفه‌ی بنی اسد برای دفن پیکرهای مطهر شهدای کربلا آمدند، هنگام دفن سالار شهیدان امام حسین(ع) متوجه برخی زخم‌های کهنه شدند و علت را از امام زین العابدین(ع) پرسیدند. امام زین العابدین(ع) در جواب فرمود: این زخم‌های کهنه اثر کیسه‌هایی است که پدرم همواره شب هنگام به در خانه‌های نیازمندان می‌رساند.

امیدواریم که پیروان خوبی برای حضرتش باشیم و به جای تاختند به مراکز حسینی، تلاش نماییم که این مراکز به مراکز پیروی از مکتب عاشورا در راستای کمک به عزیزان نیازمند تبدیل شود. امیدواریم بدانیم که پروانیان، منتظر همیاری عاشورائیان اند و باید با پیروی از پیشوایان راستین، به انتظاراتشان پاسخ انسانی و حسینی بدهیم.

حسن ختام با کلام امام(ع)

امام حسین(ع) می‌فرماید: نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا برشما است. از این نعمت افسرده و بیزار نباشید.

محمد امین احسانی