پاکستان همکاری با آمریکا در کشتن الظواهری را رد کرد

  • انتشار: ۱۳ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 132152

یک مقام پاکستانی در واکنش به شایعاتی مبنی بر کمک پاکستان به امریکا در کشتن ایمن‌الظواهری؛ رهبر القاعده در افغانستان گفته‌است که کشورش هیچ نقشی در عملیات کشته‌شدن رهبر القاعده نداشته‌است.

روزنامه اکسپرس تریبیون به نقل از یک منبع دولتی پاکستان که نخواسته نامش گرفته شود، گفت که هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در حمله به رهبر القاعده از فضای پاکستان استفاده نکرده‌ است.

ایمن‌الظواهری، رهبر القاعده روز شنبه ۸ اسد در حمله هوایی آمریکا در کابل کشته شد.

این روزنامه پاکستانی گزارش داد که آمریکا پس از خروج از افغانستان رسما نیروی زمینی در این کشور ندارد و برای عملیات هوایی نیازمند عبور از فضای کشورهای مجاور افغانستان و مجوز آنان است.

طبق گزارش اکسپرس تریبیون، گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت که پاکستان ممکن است در ترور رهبر القاعده نقش داشته‌ باشد و همچنین ۴۸ ساعت قبل از حمله هوایی آمریکا در کابل، حدس و گمان‌ها از مکالمه تلفنی بین قمر جاوید باجوا، رئیس ارتش پاکستان و فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا (ستنکام) آغاز شده‌ بود.

اما این مقام پاکستانی گفت که پاکستان هیچ نقشی در این عملیات ندارد و استفاده پهپاد آمریکایی از خاک پاکستان را رد کرده‌است.

او افزود: «آن‌ها [آمریکایی‌ها] گزینه‌های زیادی در منطقه دارند؛ اما پهپاد آمریکایی نه از پاکستان پرواز کرده و نه از فضای آن استفاده کرده‌است.»

جزئیات فرار اشرف غنی و همراهانش از ارگ ریاست جمهوری به امارات

پاکستان هنوز به قتل رهبر القاعده واکنشی نشان نداده‌است. اگرچه بسیاری از کشورهای دیگر از جمله عربستان سعودی بیانیه رسمی ر مورد این تحول صادر کردند.

اکسپرس تریبیون در ادامه نوشته‌است که حکومت پاکستان از این شادمان است که ایمن الظواهری همانند سلف خود، بن لادن در داخل پاکستان کشته نشد.

به گفته این رسانه، مقامات پاکستانی می‌گویند که حضور رهبر القاعده در کابل نیز پرونده طالبان افغانستان را برای هرگونه به رسمیت شناختن در آینده به خطر می‌اندازد.

ایالات متحده قبلا اعلام کرده‌بود که حضور الظواهری در افغانستان نقض توافقنامه دوحه است که توسط طالبان افغانستان امضا شد.

در این توافق، طالبان افغانستان با قطع رابطه با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی موافقت کردند.

اما گزارش اخیر نظارت شورای امنیت سازمان ملل نشان داد که القاعده تحت حاکمیت طالبان افغانستان در حال قدرت‌گیری است.

در این گزارش همچنین آمده‌است که رهبر القاعده نه تنها در افغانستان زندگی می‌کند؛ بلکه بسیاری از رهبران این گروه تروریستی در دولت طالبان افغانستان مستشار هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟