پاکستان: مرز دیورند از سوی جامعه جهانی به عنوان مرز رسمی شناخته شده است

  • انتشار: ۳۰ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69232

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد مرز میان افغانستان و پاکستان مطابق قوانین و معاهدات بین‌المللی، از سوی جامعه جهانی به عنوان مرز رسمی دو کشور شناخته شده است.

هفته گذشته بندر تورخم به گونه 24 ساعته با حضور عمران خان، صدر اعظم پاکستان و برخی از مقام‌های حکومت افغانستان گشایش یافت که در لوحه‌ آن از بندر تورخم به عنوان مرز رسمی میان افغانستان-پاکستان یاد شده بود.

یک روز پس از آن، وزارت خارجه افغانستان در واکنش به این موضوع گفت که دیورند مرز رسمی افغانستان و پاکستان نیست.

صدای امریکا نوشت که وزارت خارجه پاکستان روز شنبه 21 سپتمبر (30 سنبله) در اعلامیه‌ای گفته است: درحالی که اعلامیه وزارت خارجه افغانستان را غیرمسوولانه می‌دانیم، سخنگوی وزارت خارجه (پاکستان) بیان داشته است که مساله مرز (مشترک) افغانستان و پاکستان مطابق قوانین و معاهدات بین‌المللی از سوی جامعه جهانی به عنوان مرز رسمی دو کشور شناخته می‌شود.

وزارت خارجه پاکستان همچنان افزوده است: پاکستان باورمند است که باز بودن مرز تورخم به گونه 24 ساعته، یک گام مثبت در راستای ایجاد سهولت برای مردم و بازرگانان دو طرف است. هرچند چنین اعلامیه‌هایی فقط اراده رسیدن به صلح و همکاری میان دو کشور را زیر سوال می‌برد که باید از آن خودداری شود.

گفتنی است افغانستان و پاکستان بیش از 2400 کیلومتر مرز مشترک دارند. تورخم، سپین بولدک و غلام خان از بندرهای مهم در مرز میان دو کشور است.