پامپئو: مادورو آماده ترک کشورش بود اما روسها گفتند بمان!

  • انتشار: ۱۱ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 59706
مایک پامپئو

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای اعلام کرد، قرار بود نیکولاس مادورو کشورش را به مقصد کوبا ترک کند تا در تبعید به سر ببرد اما روسیه مانع آن شد.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با سی ان ان درباره ناآرامی‌ها در ونزوئلا اظهار کرد، حتی هواپیمای او در باند فرودگاه آماده بود تا او را از کشور خارج کند و به  هاوانا در کوبا ببرد اما روسیه به او پیغام داد باید بماند و این کار را نکند.

پامپئو در دو گفت‌وگو با شبکه‌های تلویزیونی سی‌ان‌ان و فاکس نیوز در مورد حمایت از خوآن گوآیدو تصریح کرد:‌ ما هیچ چیز مخفی نداریم و تمامی حمایت‌های قاطعانه خود از گوآیدو رو از پیش گفته بودیم و بر آن تاکید داریم.

وزیر خارجه آمریکا افزود:‌ ما اطلاع داریم که حلقه نزدیک مادورو نیز آماده بودند کشور را ترک کنند. در ونزوئلا این کوبایی‌ها و روس‌ها هستند که هنوز مادورو را نگه داشته‌اند و ما به طور قاطع گفته‌ایم این ارتباط باید قطع شود.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به پیام‌های قاطع آمریکا هنوز کوبا و روسیه کار خود را می‌کنند و قدم بعدی چه خواهد بود، گفت:‌ من به جزئیات اشاره نمی‌کنم. ما به کار خود ادامه می‌دهیم و این مردم ونزوئلا هستند که مشغول تعیین سرنوشت خود هستند و ما در کنار آن‌ها خواهیم ماند.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد اینکه روسیه تسلیحات موشکی در ونزوئلا دارد و واکنش‌های احتمالی آمریکا چه خواهد بود، افزود:‌  ترامپ به طور قطع گفته که تمامی گزینه‌ها روی میز است و یکی از این گزینه‌ها، اقدام نظامی است. ما تلاش‌مان این است که این گزینه را عملی نکنیم و زندگی مردم ونزوئلا را در خطر نبینیم ولی اگر ترامپ تصمیم بگیرد و اگر گزینه نظامی انتخاب شود، هیچ‌ کس نباید خود را گول بزند و باید بداند که نیروی نظامی آمریکا این توانایی را دارد که آن دستور را به شکلی اجرا کند که نتیجه مورد نظر ترامپ تحقق یابد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که اگر پیامی بخواهد به مادورو بدهد، آن پیام چه خواهد بود، گفت:‌ «هواپیما را روشن کن و زودتر برو.»‌

وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد، آمریکا مذاکرات بسیار و بسیاری داشته و تمام شواهد دال بر آن است که هواپیمای مادورو آماده پرواز روی باند و او آماده بود که برود.