پاسپورت افغانستان، ضعیف ترین پاسپورت دنیا

  • انتشار: ۵ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 4585

به گزارش ایندیپندنت، شهروندان سویدن با پاسپورت خود می توانند با پرداخت ۲۸ یورو ، یک ساعته پاسپورت بگیرند و بدون نیاز به دریافت ویزه به ۱۷۴ کشور سفر کنند تا معتبرترین پاسپورت را در اختیار داشته باشند. البته فنلندی ها و آلمانی ها هم با پاسپورت خود می توانند بدون نیاز به دریافت ویزه به ۱۷۴ کشور سفر کنند با این تفاوت که صدور آن برای فنلندی ها ۵ ساعت و برای آلمانی ها ۷ ساعت کاری زمان می برد و قیمت آن هم برای فنلندی ها ۳۷ و برای آلمانی ها ۴۵ یورو است.
انگلیس، آمریکا، دنمارک، کانادا، اسپانیا، بلجیم و هالند هم در رتبه بندی ۱۰ کشور برتر دیده می شود.
جاپانی ها در آسیا قدرتمند ترین پاسپورت را دارند و می توانند بدون نیاز به دریافت ویزه به ۱۷۲ کشور تردد داشته باشند و بعد از جاپان ، سینگاپور و مالزیا قرار دارند که اتباعش می توانند بدون ویزه به ۱۶۶ کشور بروند یعنی بالاتر از دیگر آسیایی ها قرار گرفته اند.
در پایین فهرست ۵۱ رتبه ای ایندیپندنت، عراق و افغانستان قرار دارند و بر اساس گزارش نشریه مذکور عراقی ها ۳ساعته و با پرداخت ۱۳ یورو پاسپورت می گیرند و بدون نیاز به دریافت ویزه به ۳۱ کشور تردد کنند و افغان ها هم با پرداخت ۶۹ یورو و بعد از ۱۸۳ ساعت کاری می توانند پاسپورت بگیرند و بدون نیاز به دریافت ویزه به ۲۸ کشور سفر داشته باشند.
بر اساس این گزارش، ترکیه، استرالیا و سوئیس گرانترین پاسپورت های جهان را دارند و لیبریایی ها هم با ۲۷۸ ساعت انتظار در پایین ترین رتبه برای کسب پاسپورت قرار دارند و این انتظار برای مکزیکی ها ۲۶۶ ساعت کاری است.