پارلمان بریتانیا:‌ نحوه خروج از افغانستان فاجعه و خیانت بود

  • انتشار: ۳ جوزا ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 130631

اعضای پارلمان دولت بریتانیا از نحوه خروج نظامیان انگلیسی از افغانستان، ابراز «تاسف» کرده و آن را «فاجعه و خیانت با متحدان» آن کشور توصیف کرده‌اند.

بر اساس تحقیقی که اعضای مجلس نمایندگان بریتانیا انجام داده و نتایج آن روز یک‌شنبه (۲ جوزا) نشر شد،‌ خروج یک‌باه نیروهای این کشور از افغانستان در سال گذشته ناشی از «ناکامی سیستماتیک رهبری، برنامه‌ریزی و آمادگی» بوده‌است.

بر اساس یافته‌های این تحقیق آنان گفته‌اند که «نحوه خروج ما از افغانستان یک فاجعه و خیانت به متحدان ما بود که در سال‌های آینده به منافع بریتانیا آسیب خواهد زد».

تحقیقات کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا نشا‌ن داده که حکومت این کشور قبل از مسلط شدن طالبان بر افغانستان و در جریان روند تخلیه‌‌ «در زمانی حالت اضطراری ملی،‌ فاقد برنامه اساسی، درک و رهبری» بود.

قبل از این نیز حکومت بریتانیا به خاطر تصمیم سریع ایالات متحده برای پایان‌دادن به حضور ۲۰ ساله خود در افغانستان با انتقادهای شدید مواجه شده‌بود.

بر اساس این گزارش، بسیاری از افغان‌های واجد شرایط تخلیه، تنها گذاشته شدند و احتمالا زندگی بسیاری آنان با خطر مواجه است؛ زیرا جزئیات درخواست همکاران افغان در محوطه سفارت بریتانیا در کابل مانده‌است.

در این گزارش آمده‌است که حکومت بریتانیا نه پاسخی مناسب به تصمیم واشنگتن ارائه توانسته و نه سرعت مسلط شدن طالبان را پیش‌بینی کرده‌است. در نتیجه، بر اساس این گزارش،‌ این عوامل به نوبه خود موجب شده تا حکومت بریتانیا نتواند پلان تخلیه همکاران و شرکای افغان را آماده کند، با وجودی‌ که ۱۸ ماه قبل از فروپاشی حکومت قبلی افغانستان می‌دانست که پلان تخلیه احتمالا ضروری باشد.

روسیه: حکومت طالبان پایدار نیست

بربنیاد گزارش‌ها، در زمان تخلیه از افغانستان، بوریس جانسون؛ نخست‌وزیر بریتانیا گفته‌بود که کشورش بیش از ۱۵ هزار نفر را در ظرف دو هفته توسط طیاره از افغانستان بیرون کرد و از انجام ماموریتی ستایش کرد که به گفته او «برخلاف هر چیزی که در طول زندگی خود دیده‌ایم» انجام شده‌است.

اعضای کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا برای انجام این تحقیق با مقام‌های بریتانیا و افغان‌هایی که در جریان روند تخلیه از افغانستان خارج شدند،‌ صحبت کرده‌ و شواهدی را از طیف وسیع افراد به دست آورده‌اند.

در این گزارش آمده‌است که بدترین چیزی که وزارت خارجه بریتانیا در زمان روند تخلیه از افغانستان انجام داد این بود که هیچ پلانی برای تخلیه همکاران افغان نداشت، افغان‌هایی که از ماموریت بریتانیا حمایت کرده‌بودند، به خصوص آن‌عده از همکارانی که به صورت مستقیم از سوی حکومت بریتانیا استخدام نشده‌بودند.

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا از حکومت آن کشور خواسته‌است تا به خاطر تعامل داشتن با افغانستان در آینده، استراتژی جدی را روی دست بگیرد و هشدار داده که هرگونه قصد برای انزوای کامل رژیم جدید در افغانستان نه تنها به مردم آن کشور آسیب خواهد رساند؛ بلکه چین خلأ به وجودآمده را پر خواهد کرد.

دولت انگلیس در حالی از خروج هزاران نفر از افغانستان، ابراز غرور و افتخار می‌کند که بربنیاد گزارش‌ها هنوز هم این افراد در هوتل‌ها و کمپ‌ها به سر می‌برند و اسکان داده نشده‌اند. پناهجویان می‌گویند دولت انگلیس در رفتاری تبعیض‌آمیز، پناهجویان اوکراینی را بر افغان‌هایی که زودتر به آن کشور پناهنده شده‌اند، ترجیح می‌دهد.

هشدار ‏محمد محقق: کارد به استخوان رسیده است و فکر می‌کنم مقاومت هزاره‌ها نیز آغاز می‌شود

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟