وزیر پیشنهادی دفاع رد شد

  • انتشار: ۱۳ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 6907
پارلمان

خبرگزاری اطلس ـ در جلسه امروز پارلمان، نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی دفاع رای اعتماد ندادند تا این وزارتخانه مهم همچنان با سرپرست اداره شود.

معصوم استانکزی، که به حیث وزیر دفاع ملی به مجلس نمایندگان برای کسب رأی اعتماد معرفی شده بود، از سوی اعضای مجلس رد شد.

معصوم استانکزی با کسب ۱۰۷ رای منفی و ۸۴ رای مثبت نتوانست به وزارت دفاع راه یابد. آقای استانکزی می‌بایست ۱۰۷ رای موافق بدست می‌آورد.

در نشست امروز (۱۳ سرطان) مجلس، معصوم استانکزی نخست برنامه کاری خود را به نمایندگان اعلام و پس از آن نمایندگان برای تأئید صلاحیت آقای استانکزی رای گیری خود را آغاز کردند.

پیشتر «جنرال شیرمحمد کریمی» به حیث وزیر دفاع به مجلس نمایندگان معرفی شده بود که نتوانست رای اعتماد را کسب کند. پس از آن «افضل لودین»، برای این وزارت معرفی شد که وی در پی بعضی جنجال‌ها از نامزدی وزارت دفاع انصراف داد.

این درحالی است که از آغاز به کار حکومت وحدت ملی تا کنون که افغانستان تحت شدیدترین حملات تروریستی قراردارد و وزارت دفاع ملی بدون وزیر اداره می‌شود.

مهم‌ترین دلیل رای نیاوردن آقای استانکزی نقش وی در جریان ترور برهان‌الدین ربانی اعلام شده است. وی در سال ۲۰۱۱ همراه با فردی که خود را نماینده طالبان معرفی کرده بود به دیدار آقای ربانی رهبر حزب جمعیت و رئیس شورای صلح رفت که انفجار بمب کارگذاری شده در دستار این فرد موجب مرگ آقای ربانی شد.