وزیر دفاع پاکستان: در حال بررسی ممنوعیت حزب عمران‌خان هستیم

  • انتشار: ۳ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 139944

وزیر دفاع پاکستان امروز گفت که در حال بررسی ممنوعیت حزب عمران خان، نخست وزیر سابق به دلیل حمله به دولت است، تصمیمی که احتمالا باعث خشم حامیان او و تشدید تقابل او با دستگاه نظامی این کشور خواهد شد.

عمران خان، ستاره سابق کریکت، چهره‌ مطرح پاکستان اکنون در رقابت بین سیاستمداران غیرنظامی و ارتش قدرتمند این کشور که دهه‌ها در این کشور در جریان است، به شدت درگیر شده است.

ارتش پاکستان در طول تاریخ مدرن این کشور یا به طور مستقیم در قدرت بوده یا دولت‌ها را تحت نظر خود داشته است.

این رویاروی اعتراضات گسترده‌ای را از سوی حامیان آقای خان به همراه داشت و نگرانی‌های جدیدی را در مورد ثبات این کشور که به سلاح هسته‌ای مجهز است ایجاد کرده است. همچنین این در حالی است که پاکستان با بدترین بحران اقتصادی در دهه‌های اخیر دست و پنجه نرم می‌کند.

خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان به خبرنگاران گفت که حزب تحریک انصاف پاکستان عمران خان «بنیاد دولت» را هدف گرفته است و این قابل تحمل نیست.

او ادامه داد: «ممنوعیت حزب تحریک انصاف در دست بررسی است.» خواجه آصف همچنین گفت که مجلس باید برای ممنوعیت این حزب موافقت نهایی را اعلام کند.

این وزیر همچنین به اعتراضات حامیان آقای خان اشاره کرد که در این ماه به تاسیسات نظامی از جمله مقرهای ارتش و ساختمان‌های دولتی حمله کرده‌اند.

پرونده فساد عمران خان؛ «قادر تراست» چیست و چه اتهامی متوجه بشری‌ بی‌بی است؟

آیا بازداشت عمران خان پاکستان را به هرج و مرج می‌کشاند؟

اعزام سربازان ارتش پاکستان به پایتخت؛ خیابان‌های اسلام‌آباد امنیتی و سران حزب عمران خان بازداشت شدند

علی ظفر، وکیل حزب تحریک انصاف گفت که هرگونه اقدامی در دادگاه مورد اعتراض قرار خواهد گرفت. او گفت که نمی‌توان کل یک حزب را به خاطر اعمالی که توسط افراد انجام می‌شود، مقصر دانست.

عمران خان در سال ۲۰۱۸ با حمایت ضمنی ارتش به نخست وزیری رسید، اگرچه هر دو طرف در آن زمان این را انکار کردند. ارتش، خان را با برنامه محافظه‌کارانه و ملی گرایانه‌اش به عنوان تضمینی برای حفاظت از منافع خود می‌دید.

اما آقای خان بعدا با ژنرال‌های ارتش به اختلاف بر خورد، چرا که به نظر می‌رسید قصد دارد در حوزه امنیتی دخالت کند. او پس از، از دست دادن رای اعتماد در سال ۲۰۲۲ از سمت نخست وزیری برکنار شد.

خان ۷۰ ساله، از آن زمان برای برگزاری انتخابات زودهنگام مبارزه می‌کند و خواهان تجمع هوادارانش در سراسر کشور است. اما شهباز شریف، نخست وزیری که جایگزین او شده، درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرده است.

البته آقای خان همچنین با اتهامات فساد هم رو به رو است. او این اتهامات را رد کرده و گفته این اتهامات تلاشی برای اخراج او از عرصه سیاست است.

آقای خان در نهم ماه مه در ارتباط با اتهامات وارده بازداشت شد. در اعتراض به این وضعیت، طرفدارانش به تاسیسات نظامی حمله کردند. او بعدا با قرار وثیقه آزاد شد. بازرسان آژانس ضداختلاس هم روز سه ‌شنبه حدود سه ساعت از او بازجویی کرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟