وزیر خارجه روسیه: مسکو از خروج نیرو های خارجی از افغانستان حمایت می کند

  • انتشار: ۷ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 62792

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی خود در کنفرانس صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک روسیه — افغانستان اعلام کرد که روسیه طرفدار خروج کامل نیرو های خارجی از افغانستان است و ازاین ایده حمایت می کند. 

امروز صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک افغانستان — روسیه است و نشست سیاسیون افغانستان و طالبان به همین مناسبت در پایتخت روسیه برگزار شده است.

وزیر امور خارجه روسیه گفت،روسیه متقاعد شده که جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد. تنها می توان با بکارگیری ابزار های سیاسی و دیپلماتیک صلح را دراین کشور آورد.

وی گفت، ما از خروج کامل نیروهای خارجی ازاین کشور حمایت می کنیم و از تمام احزاب و سیاسیون افغان می خواهیم تا در اسرع وقت با مشارکت طیف وسیعی از نیروهای سیاسی و اجتماعی شروع به مذاکره کنند.

دراین نشست محمدکریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح افغانستان، شماری از سیاسیون مشمول حامدکرزی رییس‌جمهور پیشین کشور ، محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی و یک تن از نامزادان انتخابات ریاست جمهوری و نماینده‌گان طالبان نیز شرکت دارند.

همچنین هیئت طالبان در نشست مسکو را ملا برادررهبری می کند که علاوه بروی، شیر محمد عباس استانکزی، شیخ شهاب الدین دلاور، شیخ الحدیث سید رسول، مولوی عبدالسلام حنفی، ملا محمد فاضل آخوند، مولوی امیرخان متقی، ملا عبدالطیف منصور، قاری دین محمد حنیف، محمد سهیل شاهین، ملا خیرالله خیرخواه، مولوی محمد نبی عمری، ملا نورالله نوری و مولوی محمد حسن نیزبه نماینگی از گروه طالبان دراین کنفرانس شرکت دارند.