وزیر خارجه تاجیکستان: نگران یورش مسلحانه گروههای تروریستی از افغانستان هستیم

  • انتشار: ۴ میزان ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 133318

وزیر امور خارجه تاجیکستان در نشست مجمع سازمان ملل گفت: تاجیکستان امیدوار است برای نگهبانی از مرزهای جنوبی خود در برابر یورش های مسلحانه احتمالی از سوی افغانستان، کمک های نظامی و فنی دریافت کند.

سراج‌الدین مهرالد‌ین وزیر امور خارجه تاجیکستان روز یک‌شنبه ۳ میزان به نیابت از کشورش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: افغانستان به سرعت در حال تبدیل شدن به پناهگاه امن برای گروه های تروریستی و محل پرورش افراط گرایان طالبان است.

وی گفت: افزون بر این، ما در حال مشاهده فعالیت‌های منظم در زمینه انتقال گروه‌های مسلح سازمان‌یافته جنگجویان از آسیای میانه به شمال افغانستان هستیم که هدف آن اتحاد و ایجاد یک منبع جدید تنش در نزدیکی مرزهای ماست.
وی افزود: اختلاف نظرها و تضادهای داخلی طالبان و ظهور گروه های مخالف مسلح اضافی از جمله داعش خراسان و دیگر گروه های تروریستی، وضعیت امنیتی افغانستان را بیش از پیش حساس می کند.
او گفت، که افزون بر این، شکست طالبان در کنترل جنگجویان خود و دیگر گروه های تروریستی که گروه طالبان با آنها روابط نزدیک دارند، وضعیت از پیش پیچیده را پیچیده تر کرده است.

این دیپلمات تاجیکستان با تشریح وضعیت نگران کننده و ذکر ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان، تقویت حفاظت از مرز جنوبی تاجیکستان و ایجاد زیرساخت های لازم در طول آن را مهم خواند.
وی ابراز امیدواری کرد، که جامعه جهانی به ارائه کمک های نظامی و فنی به تاجیکستان برای حفاظت از مرزهای جنوبی این کشور در برابر حملات مسلحانه احتمالی ادامه دهد.
یادآوری می کنیم، که پس از چیرگی گروه طالبان برای بار دوم بر افغانستان در ۱۵ اگوست سال گذشته، تاکنون چند بار جنگجویان این گروه با نیروهای مرزی تاجیکستان درگیر شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟