وزارت دفاع هالند در مورد احتمال کشتار غیر نظامیان در ارزگان تحقیق می کند

  • انتشار: ۴ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 102377

وزارت دفاع هالند اعلام کرد که در مورد ادعای شلیک توپخانه‌ای به یک روستا و احتمال کشتار غیرنظامیان افغانستان توسط نیرو‌های هالندی در سال ۲۰۰۷ میلادی تحقیق می‌کند.

وزارت دفاع هالند پس از آن این تصمیم را گرفته که یک سرباز پیشین در مصاحبه با روزنامه هالندی «تورو» گفته است که به او دستور داده شد تا به خانه‌ها در ولسوالی چوره ولایت ارزگان با سلاح سنگین شلیک کند، چون به گفته او، فرماندهان وی به حضور طالبان در آنجا مشکوک بودند.

این سرباز مدعی شده که دستور شلیک بر روستا، تنها بر اساس استراق سمع مکالمات رادیویی جنگجویان طالبان داده شده‌بود و در جریان انجام این حملات، هیچ شلیکی از این روستا به سوی سربازان هالندی نشد.

پس از نشر این مصاحبه، وزارت دفاع هالند گفت که این وزارتخانه گزارش کشتار غیرنظامیان توسط سربازان هالند را بسیار جدی بررسی می‌کند. این وزارتخانه گفته که دستور تحقیق را در مورد این رویداد صادر کرده است.

این وزارتخانه همچنین افزوده است که شیوه گزارش دهی سربازان هالندی از حوادث را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

هم اکنون ۱۶۰ سرباز هالندی در چارچوب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان حضور دارند. نیرو‌های هالندی از ابتدای حضورشان ۲۵ کشته نیز در افغانستان داده‌اند.

پیش از این وزارت دفاع استرالیا اعلام کرد که نیرو‌های ویژه ارتش این کشور در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده و ۳۹ غیر نظامی را به طور غیر قانونی کشته‌اند.