وزارت خارجه طالبان پناه دادن به رهبر جیش محمد را تکذیب کرد

  • انتشار: ۲۴ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 133048

وزارت خارجه طالبان پناه دادن به مولانا مسعود اظهر، رهبر گروه جیش محمد را تکذیب کرد.

وزارت خارجه طالبان روز چهارشنبه در اعلامیه‌ای گفت که این گروه اجازه نمی‌دهد مخالفان مسلح هیچ کشوری در افغانستان فعالیت کنند.

پاکستان اخیرا از طالبان خواسته که رهبر جیش محمد را دستگیر کند.

روز گذشته، رسانه‌های پاکستانی به نقل از یک مقام عالیرتبه این کشور گزارش دادند که وزارت خارجه پاکستان با ارسال نامه‌ای به طالبان، خواهان دستگیری مولانا مسعود اظهر، رهبر یک گروه شبه نظامی ضدهند شده است.

بنابر این گزارش‌ها، پاکستان از طالبان خواسته است که مخفیگاه رهبر جیش محمد را پیدا کرده که از نظر پاکستان احتمالا در ننگرهار یا کنر است.

در اعلامیه وزارت خارجه طالبان آمده است: «از همه طرف‌ها می‌خواهیم که از چنین ادعاهایی فاقد هرگونه مدرک و مستندات خودداری کنند. چنین ادعاهای رسانه‌ای می‌تواند روابط دوجانبه را به طور نامطلوبی تحت تأثیر قرار دهد.»

جیش محمد گروهی اسلام‌گرا و شبه‌نظامی است که به دنبال جدا کردن کشمیر از هند از راه مبارزه مسلحانه است. این گروه در ۲۰۰۰ توسط مولانا مسعود اظهر در کراچی به وجود آمد.

مسعود اظهر، از جنگجویان کشمیری سابق حرکت المجاهدین، سال‌های زیادی در هند زندانی بود، تا این که در ماجرای هواپیماربایی هم قطارانش در قندهار افغانستان در ۱۳۷۸، در تبادل با مسافران هندی آزاد شد.

دانشجویان و دانش‌آموزان در دایکندی: راه دانش‌‏آموزان کاج را ادامه می‌‏دهیم

یک مقام ارشد پاکستانی به جیونیوز گفته است: «ما نامه‌ای یک صفحه‌ای به وزارت خارجه افغانستان نوشتیم و در آن خواستیم که موقعیت او را پیدا کرده، گزارش داده و دستگیر شود.»

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، نگرانی در مورد حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان افزایش یافته است.

اخیرا، ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل در حمله هوایی امریکا کشته شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟