وزارت خارجه: سخنان اردوغان درباره امنیت میدان‌ هوایی کابل نادرست تفسیر شده‌است

  • انتشار: ۲۷ جوزا ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 115081

وزارت امور خارجه می‌گوید که از اظهارات رجب طیب اردوغان؛ رئیس‌ جمهوری ترکیه در مورد تامین امنیت میدان‌ هوایی کابل برداشت نادرست شده است. اردوغان به تازگی گفته‌است در صورتی که کشورش مسئولیت تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی کابل را به عهده بگیرد، پاکستان و مجارستان را نیز در این مأموریت دخیل خواهد ساخت.

گران هیواد؛ سخنگوی وزارت امور خارجه امروز پنج‌شنبه، ۲۷ جوزا در یک پیام ویدیویی گفته‌است: «حرف‌های رئیس‌ جمهوری ترکیه در مورد حضور نیروهای کشوری دیگر در مورد تأمین امنیت میدان هوایی، اساسا غلط تفسیر شده‌است.»

سخنگوی وزارت خارجه افزوده است که با توجه به دیدارهای وزیر خارجه و سفیر افغانستان با مقام‌های ترک، هدف از حرف‌های اردوغان حمایت از نیروهای امنیتی و رسیدن به صلح و ثبات دایمی در افغانستان بوده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، کشور ترکیه همواره بر حل مشکلات افغانستان از راه مسالمت آمیز تاکید کرده و هدف از صحبت رئیس‌ جمهوری ترکیه هم جلب حمایت کشورهای منطقه به خصوص پاکستان در زمینه صلح افغانستان بوده است.

این در حالی است که رئیس جمهوری ترکیه به تازگی بر دخیل ساختن کشورهای پاکستان و مجارستان در صورت گرفتن مسئولیت تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی کابل از سوی این کشور تاکید کرده است.

پیشتر هم رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که ترکیه تنها کشوری است که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان برای مدیریت وضع موجود مناسب است.

همچنین به تازگی سفیر ترکیه در کابل در رابطه به اظهارات اخیر اردوغان به وزارت خارجه احضار شده و در این زمینه به حنیف اتمر وضاحت داده است.

جیهاد آرگین‌آی؛ سفیر ترکیه در کابل روز چهارشنبه، ۲۶ جوزا در دیدار با حنیف اتمر، تصریح کرده است که آنکارا به جلب حمایت کشورهای منطقه به‌ویژه همکاری پاکستان برای رسیدن به صلح پایدار ‌و ثبات در افغانستان، ادامه خواهد داد.

سفیر ترکیه همچنین با توجه به اعلامیه اخیر نشست رهبران ناتو مبنی بر تداوم همکاری و حمایت کشورهای عضو سازمان ناتو از افغانستان پس از خروج نیروهای حمایت قاطع، از ادامه همکاری‌های ترکیه با افغانستان اطمینان داده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *