وزارت خارجه: اظهارات ترامپ درباره طالبان برای مصرف داخلی بود

  • انتشار: ۳۱ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 94833

«گران هیواد»، سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره طالبان اظهار داشت که این سخنان متوجه مردم آمریکا بود و افغانستان در مذاکرات جایگاه مناسبی دارد.

وی ادامه داد که دولت افغانستان در جایگاه خوبی قرار دارد و مسایل را بخوبی به پیش می‌برد.

ترامپ در یک نشست خبری گفته بود: ما با طالبان به شکل خیلی خوبی تعامل می‎کنیم. آن‌ها بسیار مصمم و باهوش هستند، اما همانطوری که خودشان می‎دانند ۱۹ سال از جنگ گذشته است و اکنون از جنگ و درگیری خسته شده‌اند.

ترامپ در حالی سرسختی و باهوشی طالبان را تحسین می‌کند که تیم مذاکره کننده دولت افغانستان بیش از یک هفته است که مشغول چانه‌زنی درباره موضوعات و برنامه مذاکرات با طالبان بوده، اما مذاکرات هنوز بطور رسمی آغاز نشده است.

گفتنی است که در هیچ یک از ۱۱ دور مذاکرات مستقیم آمریکا با طالبان که بیش از یک و نیم سال طول کشید نماینده‌ای از دولت افغانستان بر سر میز حضور نداشت و در این توافق دو طرف متعهد شدند تا به یکدیگر حمله نکنند و در غیاب مقامات افغان تصمیم آزادی ۵ هزار زندانی طالبان گرفته شد.

به نوشته تسنیم، گفته می‌شود طالبان تاکید دارد که مذاکرات بین‌الافغانی نیز بر اساس توافقنامه قطر به پیش رود که این یکی از دلایل تاخیر در آغاز مذاکرات است.