ورود اولین محموله چینی از مرز تورخم به افغانستان

  • انتشار: ۱۲ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 151649

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که نخستین محموله چینی پس از عبور از خاک این کشور از طریق مرز تورخم وارد افغانستان شده است.

ده بزنس‌ریکاردر شنبه‌شب، ۱۱ سنبله، گزارش داده است که این محموله چینی چند روز پیش از «سوست خنجراب» مرز پاکستان با چین وارد این کشور شد.

این محموله با استفاده از مسیر قدیمی ابریشم تحت کنوانسیون حمل‌ونقل بین‌المللی که یک مسیر آسان و اقتصادی برای تجارت بین کشورها در سراسر جهان را فراهم می‌کند، انتقال داده شده است.

شمس‌الرحمان، مدیر ترانزیت و تجارت تورخم گفته که این محموله در زمان تعیین شده با عبور از خاک پاکستان وارد افغانستان شده است.

وی افزوده است: «این ابتکار پیشرفت بزرگی را در حوزه تجارت ترانزیتی رقم زد و به تقویت فعالیت‌های تجارت ترانزیتی در مرز پاکستان و همچنان تقویت روابط اقتصادی با چین، افغانستان و جمهوری‌های آسیای میانه کمک خواهد کرد.»

در همین حال، ارباب قیصر، رییس اداره گمرکات تجارت ترانزیتی پاکستان گفته که این فعالیت تجاری به صورت آزمایشی آغاز شده است و به‌زودی حجم آن افزایش می‌یابد.

در مورد این‌که محموله چینی تازه‌وارد شده به افغانستان شامل چه اقلام بوده جزییات ارایه نشده است.

مقام‌های طالبان تا کنون در مورد وارد شدن این محموله چینی به افغانستان جزییات ارایه نکرده‌اند.

پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، چین و پاکستان از جمله کشورهای هستند که روابط تجاری نسبتاَ خوبی با این گروه برقرار کردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *