ورزش انفرادی چیست؟ لیست ورزش های انفرادی و معرفی آنها

  • انتشار: ۳۰ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 78751

ورزش انفرادی به آن دسته از ورزش هایی گفته می شود که ورزشکاران بصورت تک نفره به رقابت یا بازی با دیگر ورزشکاران یا بازیکنان می پردازد. همراه این مطلب باشید تا بیشتر در خصوص ورزش های انفرادی بدانیم.

به کدام ورزشها انفرادی می گویند؟

اگر نگاهی به لیست ورزش های موجود در جهان بیندازید می بینید که بسیاری از ورزش ها انفرادی هستند ورزش هایی چون اسکواش، بدمینتون، وزنه برداری، هندبال، دو میدانی، ژیمناستیک، بُکس، تیراندازی در انواع مختلف تبانچه و تیر و کمان، و دارت، دوچرخه سواری، شمشیربازی، کشتی و…

ورزش انفرادی

این نکته در خصوص ورزش انفرادی حائز اهمیت است که هر چند در این ورززش ها وزشکاران و بازیکنان به صورت انفرادی و تک نفره شرکت می کنند اما آموزش دهی و یادگیری این فنون و رزشی همراه با دیگر ورزشکاران و دوست داران این رشته های ورزشی می باشد و همین امر نیز سبب می شود که پیشرفت و مهارت زیادی در رشته ورزشی مورد نظرشان به دست بیاورند.

معرفی برخی از رشته های ورزش انفرادی

در ادامه ی این مطلب شما را با برخی از رشته های ورزش های انفرادی آشنا کرده و نکاتی را در خصوص آنها با هم می خوانیم:

بُکس یا مُشت زنی

ورزش انفرادی بکس یا همان مشت زنی یکی از سخت ترین رشته های ورزشی موجود در جهان است، شما در این ورزش با یک نمایش واقعی از توان و بنیه و نیز هماهنگی کامل چشمها و دست ها و میزان قدرت و سرعت و چابکی فرد ورزشکار روبرو هستید. ورزش بکس یکی از پر استرس ترین ورزش های جهان است که طرفداران زیادی را نیز در جهان دارد، گاها بخاطر استرس فیزیکی بیش از حدی که به ورزشکار مشت زن وارد می شود توان ادامه مسابقه از فرد گرفته می شود.

در این ورزش باید بخاطر داشته باید که ممکن است تا پایان مسابقه دچار شکستگی یا خونریزی و یا اسیب هایی از این دست در رقابت ها شوید.

کُشتی

کشتی ورزش محبوب و حرفه ای ما ایرانی ها یکی از آن رشته های ورزش انفرادی است که نیازمند قدرت و توان و استقامت زیاد بعلاوه سرعت عمل بالا است. کسی که وارد این رشته ورزشی می شود باید بداند که اگر نتواند حرکتی را اجرا کند به احتمال زیاد بازنده بازی است، در واقع این سرعت و تاکتیک شما است که بُرد و باخت شما و حریف تان در وسط تشک تعیین می کند.

ژیمناستیک

ورزش ژیمناستیک از آن دست ورزش هایی است که بدنی با انعطاف پذیری خیلی زیاد می طلبد. در واقع فرد ورزشکار در این رشته روزشی باید بوسیله حرکات و انعطاف بدنی و نیز سرعت بسیار زیاد نمایشی را ارائه دهد که مورد قبول واقع شود. گاها دیده شده که ورزشکار به دلیل نداشتن سرعت و یا مهارت دچار آسیب های چدی و شدیدی شده است، به همین منظور در کسب امتیاز این رشته ورزشی انعطاف پذیری نمره کامل ۱۰ را دارد و شجاعت و جسارت نمرات بالاتر را خواهد داشت.

اسکی

اسکی هم از آن دسته رشته های ورزش انفرادی است که محبوبیت زیادی را کسب کرده است، و جالب است بدانید که در اصل اسکی یک ورزش نبوده است، و بلکه تنها نوعی وسیله برای رفت و آمد و عبور و مرور در مناطق کوهستانی به شمار می رفته است و پس از آنکه در سال ۱۹۳۶ در ا لمپیک به عنوان یک رشته ورزشی به رسیمت شناخته شد، شیوع زیادی پیدا کرد و به ورزشی پر طرفدار و رقابت پذیر مبدل شد.

بولینگ

این رشته ورزشی در ا صل از ورزش مصر باستان گرفته و اقتباس شده است و در ابتدا در آلمان رواج یافت، اما کمی پس از آن به آمریکا راه یافت و به این وسیله مورد توجه و علاقه قرار گرفت.

دو و میدانی

و اما رشته ورزشی دو و میداین که یکی از ناب ترین و اصیل ترین رشته های ورزش انفرادی است، در سراسر دنیا رایج است و محبوبیت فراوانی را در گوشه و کنار جهان دارد، طبق بررسی نقوش بر جای مانده روی اشیاء و ظروف به جای مانده از دوران های باستان، که تصاویری از انسان هایی را نمایش می دهد که که در حال دویدن و پریدن و پرتاب کردن هستند، گفته می شود که منشاء پیدایش این رشته روزشی مربوط به زمان انسان های اولیه است، چرا که انسان های اولیه بخاطر تلاش برای بقاء و به طبع آن دسترسی به شکار و دفاع از جان خویش، از دو و پرش و پرتاب استفاده می کرده اند. و پس از آن با گذشت زمان و تغییراتی که در نحوه زندگی انسان پدید آمد، انجام این حرکات در عملیات های جنگی و نبردهای رویارو به کار می رفت و به همین منظور اکثر مواقع که در صلح به سر می بردند، جنگجویان به تمرین این حرکات و سپس رقابت با یکدیگر می پرداختند.

پس از سپری شدن این دوران، و طبق مدارک به دست آمده در تاریخ سابقه این رشته ورزشی به یونان می رسد بطوریکه در سال ۷۷۶ هجری میلادی رشته های پنج گانه ای از ورزش دو که تشکیل شده از دو سرعت، پرش طول، پرتاب دیسک و پرتاب نیزه و نیز کشتی می باشد تشکیل گردید.

در قرن ۱۹ میلادی در انگلستان نیز دو میدانی به شیوه نوین وارد عرصه رقابت های ورزشی گردید و رشته های قدیمی آن به کار می رفت و علاوه بر آنها رشته های چدیدی نیز به آن اضافه گردید رشته هایی مانند دو استقامت، پرش طول و پرش سه گام و پرتاب چکش و وزنه نیز به عنوان رشته های جدید این ورزش انفرادی به شمار می روند.

هنرهای رزمی

هنرهای رزمی یکی از انواع ورزش انفرادی است که شامل رشته های زیاد و منحصر بفردی است، که محبوبیت زیادی در میان ورزشکاران دارد، رشته های ورزشی چون تکواندو، جیوجیستو و جودو، همچنین کیک بوکسینگ و… بخشی از انواع مختلف این ورزش است.