وحشت مردم موصل عراق از داعشی های بدون ریش

  • انتشار: ۱۳ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 25359

یک مجلۀ آمریکایی فاش کرد که صدها تن از عناصر تروریست داعش، با تراشیدن ریش و عوض کردن لباس، بین مردم موصل زندگی می کنند و مردم از ترس انتقام هویت آنها را افشا نمی کند.

مجلۀ «دیلی بست» نوشت «سنان الجبوری» از مغازه داران منطقۀ «حی الاندلس» است، این منطقه که در موصل شرقی واقع شده، از ماه جنوری از دست داعش آزاد شده است.

سنان الجبوری که به سبب تحولات منطقه، بیکار شده است، می گوید: دستکم 30 تن از جنگجویانِ داعش، در حی الاندلس به سر می برند.

«زهیر الجبوری» عضو انتصابی دولت عراق در شورای شهر موصل نیز گفت: صدها تن از جنگجویان داعش، هنوز در موصل زندگی می کنند و تنها تغییری که کرده اند، آن است که ریش خود را تراشیده و لباس خود را عوض کرده اند.

زهیر الجبوری، سخنگوی «بسیج نینوا» است. بسیج نینوا از سنی هایی تشکیل شده است که در موصل، با داعش جنگیدند.

وی تاکید کرد که عناصر داعش، همچنان در موصل «فعال» هستند و استفاده از عبارت «هسته های خاموش» برای نامیدن آن ها درست نیست، زیرا آن ها فعالند و هر از گاهی مرتکب عملیات تروریستی می شوند.

زهیر الجبوری توضیح داد: همۀ اعضای تشکیلات داعش، جنگجو نیستند، شماری از آنان فقط اندیشه های داعش را تایید می کنند و با کمک های مالی از آن پشتیبانی می کنند. بنابراین داعش، به عنوان یک سازمان شکست خورد اما به عنوان یک گروه تروریستی هنوز شکست نخورده است.

سنان الجبوری نیز در این خصوص گفت: عناصر داعش، هفتۀ گذشته به یک بازار محلی در موصل شرقی حمله کردند و کمربندهای انفجاری خود را در میان مردم و خریداران منفجر کردند. در همان هفته، 45 تن از این عناصر، به منطقۀ «حی التنک» در بخش غربی موصل حمله کردند و مردم غیرنظامی را کشتند. پیش از آن نیز دو تن از افراد سرشناس موصل شرقی را کشتند و من تهدیدِ عناصر داعش را هر روز در موصل احساس می کنم.

وی افزود: مردم موصل، عناصر داعش را به مسئولان معرفی نمی کنند، زیرا از انتقامجویی این گروه تروریستی بیمناکند. علاوه بر آن، فساد در موصل بیداد می کند و هر یک از جنگجویان داعش می تواند با پرداخت 200 دالر به یکی از مسئولان، مدارکی به دست بیاورد که ثابت می کند هیچ ارتباطی به داعش ندارد و با داشتن این مدارک می تواند آزادانه در هر کجای عراق بخواهد تردد کند.

زهیر الجبوری نیز در این زمینه گفت: یکی از معضلاتی که در این زمینه وجود دارد آن است که بسیاری از افراد خانواده هایی که یکی از فرزندانشان عضو داعش بوده و کشته شده اند، همچنان به تفکرات داعشی باور دارند و ممکن است این تفکرات را به فرزندان خود نیز منتقل کنند.

زهیر الجبوری پیشنهاد کرد که برای پاکسازی موصل از عناصر داعش، نیروهای باید به جست وجوی منطقه به منطقۀ موصل و گفت وگو با تمام افراد منطقه بپردازند، آن گاه بازداشتگاهی موقت برای نگهداری از افراد مظنون ایجاد کنند و در مدتی محدود اقدام به انتقال این افراد به بازداشتگاه های بغداد کنند تا در آن جا از آن ها بازجویی شود.