واکنش کوریای شمالی به سرقت از سفارت این کشور در اسپانیا

  • انتشار: ۱۱ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 55778
کوریای شمالی

 یک مقام وزارت خارجه کوریای شمالی حمله ماه گذشته به سفارت این کشور در مادرید، پایتخت اسپانیا را تروریستی اعلام کرد.

در همین ارتباط نیز نماینده وزارت خارجه کوریای شمالی ضمن درخواست بررسی درباره این حمله، اعلام کرد که پیونگ یانگ از نزدیک شایعات مربوط به این حادثه را پیگیری می‌کند.

نماینده وزارت خارجه کوریای شمالی افزوده است: شایعه مربوط به مشارکت اف. بی.‌آی و یک گروه ضد کره شمالی در این حمله را نیز بررسی می‌کند.

کوریای شمالی در عین حال از مقام‌های اسپانیا خواسته تا تحقیقاتی را درباره این حمله انجام دهند، هرچند این را نیز افزوده که منتظر نتیجه تحقیقات خواهد بود.

سفارت کوریای شمالی در مادرید اوایل ماه حوت گذشته هدف حمله افراد ناشناس قرار گرفت، اما این نخستین اظهارنظر رسمی و واکنش کره شمالی درباره این حادثه است.

در ارتباط با حمله به سفارت کوریای شمالی، پولیس اسپانیا اعلام کرده بود که چند نفر پس از ورود به ساختمان سفارت، دست و پا و دهان کارکنان را بسته و رایانه‌های این مرکز را به سرقت بردند.

گفته شده بود که این افراد می‌خواستند تا اطلاعات حساس درباره برنامه‌های هسته‌ای کوریای شمالی را پیش از برگزاری نشست هانوی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی سرقت کنند.

همچنین برخی رسانه‌های اسپانیا گفته‌اند که دست داشتن دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در ماجرای حمله به سفارت کره شمالی در مادرید محتمل است.