واکنش پاکستان به ادامه بسته ماندن گذرگاه مرزی تورخم

  • انتشار: ۲۰ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 152677

پاکستان در واکنش به اعلامیه طالبان گفته است که حکومت سرپرست طالبان دلایل بسته‌شدن گذرگاه مرزی تورخم را می‌داند.

ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی این وزارت، امروز دوشنبه (۲۰ سنبله) در اعلامیه‌ای گفت که این وزارت از اعلامیه حکومت طالبان شگفت زده شده است.

زهرا بلوچ گفت: «پاکستان هیچگاه ساخت هیچ نوع تاسیساتی در خاک خود توسط حکومت سرپرست که ناقض حاکمیت این کشور است را نمی‌پذیرد.»

سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان گفت که در ششم سپتمبر، زمانی که طالبان از بازسازی غیرقانونی در تورخم منع شدندد، به جای اینکه به دنبال حل مسالمت‌آمیز این موضوع باشند، «بسیار بی‌رحمانه» گلوله‌باری کردند.

زهرا بلوچ افزود، طالبان نه تنها مرزبانان پاکستانی و مواضع آنان را هدف قرار دادند، بلکه به گفته او با چنین گلوله‌باری جان غیرنظامیان پاکستانی و افغانستانی را نیز با تهدید مواجه کردند.

او گفت: «چنین گلوله‌باری بی‌دلیل و بی‌رویه به پوسته‌های مرزی پاکستان تحت هیچ شرایطی توجیه‌پذیر نیست. گلوله‌باری مرزبانان طالبان همواره الهام‌بخش عناصر تروریستی است. طوری که در آخرین گزارش گروه نظارت و ارزیابی کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تایید شده است، این عناصر در داخل افغانستان پناهگاه‌های امنی دارند.»

گفتنی است وزارت خارجه حکومت طالبان بسته‌ماندن گذرگاه تورخم را برای چندین روز متوالی و گلوله‌باری بر نیروهای طالبان در این مرز را خلاف حسن همجواری خوانده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *