واکنش «حکمتیار» به انتشار خبر مرگ ملاعمر

  • انتشار: ۱۰ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 7696

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تسنیم، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان پس از مرگ ملا عمر رهبر طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که حکومت کابل در حال سقوط است، وضعیتش درست مانند لحظات آخر اقتدار کمونیست‌هاست.

در این بیانیه آمده است: دشمن بار دیگر مانند گذشته بر گزینه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که از تشکیل یک حکومت اسلامی در کابل جلوگیری می‌کند.روند به وجود آمدن نیروهای شبه‌نظامی و متحد ساختن گروه‌های وابسته به بیگانگان و آماده نمودن آن‌ها برای جنگ‌های آینده، با همین هدف آغاز شده است.

حکمتیار تاکید کرده است: تقاضای این مقطع و«بازه زمانی» این است که همه مجاهدین، طالبان، میهن دوستان و صلح‌طلبان دست به دست یکدیگر بدهند و به طور مشترک برای مبارزه با حوادث آماده شوند.

بر اساس این بیانیه، حزب اسلامی افغانستان آمادگی دارد که در تشکیل «جبهه متحد اسلامی» سهم فعال بگیرد. پیشنهادش این است که گروه‌های جهادی، مجموعه‌ها و تشکل‌های سیاسی که مخالف حضور بیگانگان در افغانستان هستند، برای کار مشترک آماده شوند، چگونگی آن را بررسی کنند، مواضع و سیاست های خود را یکی سازند، موضع و استراتژی مشترک برای حال و آینده اتخاذ کنند.

رهبر حزب اسلامی در این بیانیه پیشنهاد کرد که در ابتدا بر فهرستی از شخصیت‌های افغان متنفذ، صالح و مومن توافق کنند که در حزب خود و جامعه افغانی دارای وجهه هستند، متعهد به اسلام و خواهان آزادی کشور خود می‌باشند، امروز و دیروز در جهاد برضد اشغالگران شرکت فعال دارند، یک کنفرانس معتبر از آن‌ها تشکیل بدهند، این کنفرانس یک رئیس موقت تعیین کند و یک شورای بزرگ باصلاحیت تشکیل بدهد، شورای مذبور یک شورای اجرایی مقتدر برای به سامان رساندن امور برگزیند.

بیانیه می‌افزاید: اعضای این شورا به پیشنهاد رئیس موقت و با رأی شورا انتخاب خواهند شد. این تشکل تا وقتی ادامه خواهد یافت که کشور آزاد شود، همه نیروهای خارجی خارج شوند، زمام امور را این جبهه به دست بگیرد، امنیت کامل برقرار شود. در این مدت، تمام فعالیت‌های سیاسی، نظامی و فرهنگی از همین طریق و تحت اداره این تشکل صورت گیرد. سپس انتخابات از طریق یک کمیسیون مستقل و مورد قبول تمام طرف‌ها و مطابق اصول اسلامی انجام خواهد شد؛ رئیس موقت و اعضای اجرایی وی نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

حکمتیار تاکید کرده است که گروه‌های داخل افغانستان از این پس از تلاش‌های نامشروع برای به دست آوردن قدرت پرهیز کنند، نه راه کودتا را برگزینند، نه از سلاح استفاده کنند و نه به زور پول و اسلحه بیگانگان برای رسیدن به قدرت کوشش کنند؛ به هرکس که از راه توطئه و به کمک پول و اسلحه بیگانگان برای تکیه بر کرسی قدرت تلاش می‌کند به عنوان خائن ملی نگاه کنند.

در مقابل هر گونه مداخله بیگانگان در امور داخلی کشور سرسختانه بایستند و به هیچ کس اجازه مداخله ندهند. روابط این جبهه با تمام کشورها بالمثل خواهد بود، دوستی در برابر دوستی، و پاسخ کوبنده در برابر دشمنی و دخالت.

در این بیانیه آمده است: تمام جنایتکاران جنگی و خائنان ملی که اشغالگران را یاری کرده، سرمایه‌های ملی را غارت نموده، زمین‌ها و دارایی‌های دیگران را غصب کرده و مرتکب قتل‌های ناروا و ظالمانه شده‌اند، در پرتو شریعت اسلامی در دادگاه‌ها محاکمه و مجازات خواهند شد واملاک و دارایی‌های غصب شده از آن‌ها باز پس گرفته خواهد شد.

بر اساس بیانیه حکمتیار، با احزاب و انجمن‌های اسلامی سایر کشورها روابط برادرانه برقرار خواهیم کرد، برای اتحاد امت اسلامی تلاش می‌کنیم، به گروه‌هایی که می‌خواهند گروه‌هایی به نام خود در کشور ما ایجاد کنند می‌گوییم: ما به خاطر اتحاد مسلمانان از شما قدردانی می‌کنیم اما راه طبیعی ومعقول اتحاد این است که ابتدا نیروهای مختلف اسلامی را در کشورهای گوناگون اسلامی متحد سازیم، حکومت‌های اسلامی توسط آن‌ها به وجود بیاید، آنگاه برای اتحاد تمام امت اسلامی تلاش صورت گیرد.

به منظور ایجاد این اتحاد به صورت تدریجی، ابتدا باید سیاست خارجی آن‌ها واحد و یکپارچه شود سپس یک پارلمان بزرگ مشترک به وجود بیاید، به دنبال آن سکه( پول) و پاسپورت‌شان یکی شود، رفت و آمد میان آن‌ها بدون ویزا باشد، سپس ارتش مشترک ایجاد شود،…و به این ترتیب به سوی اتحاد کامل حرکت کنند.

اکنون وظیفه مهم و اساسی هر مسلمان این است که پیش از هرچیز برای اتحاد ملت خود با اخلاص و صداقت کار کند و پس از تشکیل حکومت اسلامی واقعی در کشور خود، برای اتحاد همه امت اسلامی کوشش کند؛ از هرکاری که جلو اتحاد مسلمانان را می‌گیرد باید بپرهیزد، از ایجاد گروه‌های مختلف اجتناب کند.

رهبر حزب اسلامی اظهارداشت: ما عملا می‌بینیم که تعداد گروه‌ها و هر گروه جدید، بیش از سود زیان رسانده است، سودش به دشمن رسیده است، باعث تفرق و پارچه پارچه شدن مسلمانان شده و حتی جنگ‌هایی میان آنان به وجود آورده است. راه اتحاد این نیست که چند نفر در گوشه‌ای جمع شوند به امیر خود لقب خلیفه و امیرالمومنین بدهند و از سایر مسلمانان بخواهند تا با وی بیعت کنند و اگر بیعت نکردند قتل‌شان مباح باشد!! این نظر غلط و بی بنیاد کسی است که نه از دین خبر دارد و نه  التزام به راهنمایی‌های اسلامی دارد.

چنانچه این پیشنهاد برای اتحاد، پذیرفته نشود و بعضی گروه‌ها نتوانند با آن توافق کنند، پس حزب اسلامی از تمام مجاهدین و شخصیت‌های مخلص دعوت می‌کند که بیاییم بر محور حزب اسلامی جمع شویم  و برای رسیدن به این اهداف در همین صف و همین سنگر به طور مشترک مبارزه کنیم.

حکمتیار در این بیانیه ادامه داده است: دعوت از حزب اسلامی دعوت از شخص خاص و یا دعوت از رهبر آن نیست اگر مرامنانه حزب اسلامی، مسئولیت اعضاء ، و آن رساله قانون اساسی را که برای نظام اسلامی آینده ارائه نموده است مطالعه کنید، در پرتو آن‌ها خواهید فهمید که دعوت از حزب اسلامی یعنی دعوت از یک جمعیت اسلامی واقعی.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که پیش از این حکمتیار حمایت خود را از گروه تروریستی داعش در افغانستان اعلام کرده بود.

اکنون نیز طالبان با انتشار بیانیه‌ای ملا منصور را به عنوان رهبر این گروه پس از ملاعمر انتخاب کرده است.