واکسن روسی کرونا بدون عارضه تشخیص داده شد

  • انتشار: ۲۲ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 95542

الکساندر گینسبورگ رئیس مرکز میکروب شناسی و اپیدمیولوژی گاملیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه اعلام کرد که داوطلبانی که واکسن کرونای «اسپوتنیک-۵» زده اند به هیچگونه عارضه و بیماری دچار نشده اند.

به گزارش ایرنا از مسکو، گینسبورگ که ریاست مرکز سازنده واکسن نخست کرونای روسی به نام اسپوتنیک۵ را برعهده دارد،  روز دوشنبه در گفت و گو با خبرگزاری ریانووستی خاطرنشان کرد: افرادی که بطور داوطلبانه واکسن اسپوتنیک۵ زده اند بیماری عفونی نگرفته اند.

برخی از منابع روسی در روزهای اخیر مدعی شدند که تعدادی از داوطلبانی که واکسن کرونا زده اند پس از نخستین تزریق یا تزریق دوم واکسن اسپوتنیک۵، به رغم تولید پادتن در خون، با تماس با افراد کرونایی به این بیماری مبتلا شده اند.

گینسبورگ گفت: فردی واکسن زده محسوب می شود که ۲۱ روز از تزریق دوم واکسن اسپوتنیک۵ بگذرد. بنابراین افرادی که تزریق دوم را انجام نداده اند عمل واکسیناسیون کامل روی انها انجام نشده است.

به گفته وی، تاکنون حدود ۲ هزار نفر واکسن اول و دوم کرونا را در روسیه زده اند و از بین این افراد کسی را ندیدم که به ویروس کرونا آلوده شده باشد.

او اظهار داشتـ براساس اولین نتایح آزمایشات روی افراد داوطلبی که این  واکسن را دریافت کرده اند مشخص شد که هیچ عارضه جانبی نداشته اند تنها محل تزریق کمی درد داشته است.

در روسیه تاکنون دو واکسن ثبت شده است. واکسن نخست به نام اسپوتنیک۵ به همه مناطق روسیه انتقال و توزیع شده و واکسیناسیون با آن آغاز شده است و واکسن دوم به نام «اپی واک کرونا» که در مرکز ویروس شناسی و بیوتکنولوژیک «وکتور» در نووسیبیرسک ساخته به تازگی توسط انستیتو فدرال ثبت مالکیت صنایع روسیه، ثبت شده است.