واژه “افغان” در شناسنامه های برقی درج خواهد شد

  • انتشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15548

بعد از مدت ها اختلاف بر سر توزیع شناسنامه های برقی بر سر درج شدن واژه افغان در این شناسنامه ها امروز(چهارشنبه) سخنگوی رئیس جمهور در نشست خبری اش گفت که واژه افغان، اسلام و قومیت در تذکره های جدید گنجانیده خواهد شد.

درج واژه افغان و نام قوم شهروندان کشور در شناسنامه های برقی، موضع بحث برانگیز میان شهروندان و مقام‌های بلند پایه کشور بوده است. این موضوع و برخی موارد دیگر باعث شده که تاکنون توزیع این نوع شناسنامه ها آغاز نشود.

در همین حال یکی از مواردی که طی چندسال اخیر هم‌زمان با جنجال‌برانگیزبودنش نهایی نشده و از آن یک‌سال سپری می‌شود، چگونگی توزیع شناسنامه‌های برقی و موجودیت یا عدم موجودیت واژه‌های افغان و اسلام در آن است.

در حالی‌که قانون ثبت احوال نفوس از سوی مجلس نماینده‌گان تصویب و توسط ریاست جمهوری توشیح شده و توزیع شناسنامه های الکترونیکی باید سال گذشته آغاز می‌شد، هنوز خبری از آن نیست.

هارون چخانسوری در نشست خبری امروز در همین مورد به خبرنگاران گفت که واژۀ افغان، اسلام، قوم و تمام چیزهایی که موجود بود در این شناسنامه ها گنجانیده خواهد شد.

او خاطرنشان ساخت که این‌که به کدام شکل و چگونه خواهد بود در جریدۀ رسمی نشر خواهد شد و اکنون بحث در وزارت داخله بروی آن جریان دارد.

شناسنامه های برقی، «بزرگ‌ترین پروسه‌ی ملی» که جنجالی شده و بعد از بارها اعلام آمادگی برای توزیع آن از سوی اداره توزیع شناسنامه برقی، تاکنون بعد از گذشت چند سال این روند عملاً آغاز نشده است.