واشنگتن پست: استعفای مقام های امنیتی، نگرانی در مورد ثبات حکومت غنی را بیشتر کرده است

  • انتشار: ۷ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 46691

یک رسانه آمریکایی نوشته است که بعد از اسعتفای حنیف اتمر از مشاوریت شورای امنیت ملی افغانستان و استعفای چندین مقام امنیتی دیگر که با موافقت رئیس جمهور مواجه نشد، نگرانی در مورد ثبات در حکومت اشرف غنی بیشتر شده است.

روزنامۀ واشنگتن پُست به استعفای حنیف اتمر از پست مشاوریت امنیت ملی افغانستان و رد شدن استعفای وزیران داخله و دفاع و رئیس عمومی امنیت ملی از سوی اشرف غنی رئیس جمهور اشاره کرده است و به نوعی این استعفاها را نشانی از ضعیف بودن حکومت وحدت ملی دانسته است.

به نوشتۀ روزنامه، این موضوع نگرانی ها در این مورد را افزایش داده است که حکومت افغانستان که از حمایت امریکا برخوردارست چگونه افغانستان را از دست شورشیان مصئون نگه خواهد داشت و چگونه جنگ روان را که هفده سال پیش آغاز شد، به پایان خواهد رساند؟

روزنامه همچنان نوشته است، مطرح شدن استعفای این مقام ها، این نگرانی را به وجود آورده است که ثبات در حکومت اشرف غنی چندان پایدار نیست.

واشنگتن پست می نویسد، این وضعیت در حالی پیش آمده که قرار است فرمانده جدید نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان کارش را آغاز کند و جدی تر شدن ارزیابی امریکا در مورد پالیسی افغانستان هم پیش بینی می شود.

این در حالیست که سه روز قبل حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در پی آنچه که اختلاف با رهبری حکومت می دانست از مقامش کناره گیری کرد.

آقای اتمر یکی از قدرتمندترین چهره های حکومت وحدت ملی پس از رئیس جمهور غنی بود. او در انتخابات گذشته ریاست جمهوری یکی از حامیان اصلی آقای غنی بود.