همسر نلسون ماندلا: جهان با آپارتاید جنسیتی تحت حاکمیت طالبان مبارزه کند

  • انتشار: ۲ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 139758

گراسا ماشل، فعال حقوق زن و همسر نلسون ماندلا، رهبر مقاومت علیه آپارتاید نژادی در افریقای جنوبی گفته است که سرکوب زنان افغانستان توسط طالبان آپارتاید جنسیتی است و جهان باید با آن مبارزه کند.

او به نشریه‌ی انگلیسی تلگراف گفته است که واکنش جهان نسبت به شورشیانی که اکنون حکومت می‌کنند و محدودیت‌های شدیدی علیه زنان اعمال کرده‌اند، نرم بوده است.

گراسا ماشل تأکید کرده است که جهان باید بر طالبان فشار وارد کند و نشان دهد که جامعه‌ی بین‌المللی تبعیض این گروه را غیرقابل قبول می‌داند.

او افزوده است: «طالبان پس از سرنگونی دولت افغانستان که تحت حمایت بین‌المللی در آگست ۲۰۲۱ بود، به‌طور فزاینده‌ای زنان و دختران را از زندگی عمومی حذف کردند. این نوعی آپارتاید است، آپارتاید جنسیتی. من با این نوع تعریف موافقم.»

به‌‌باور همسر نلسون ماندلا، جهان همان استقامتی که برای مبارزه با آپارتاید نژادی در افریقای جنوبی به کار گرفت، باید آن را در مورد افغانستان نیز اعمال کند.

اظهارات او در حالی بیان می‌شود که جامعه‌ی بین‌المللی، از جمله سازمان ملل متحد می‌گوید که تعامل با طالبان ضروری است.

خانم ماشل گفته است که جامعه‌ی جهانی نمی‌تواند تصمیم‌گیری در مورد آینده‌ی ۵۰ درصد جمعیت افغانستان را به طالبان واگذار کند.

او افزوده است: «ما باید راه خلاقانه‌ای برای درگیرکردن آنان پیدا کنیم و طالبان را به چالش بکشیم تا بگویند این از نظر انسانی غیرقابل قبول است و تبعیض صرفا به‌دلیل زن بودن آنان غیرقابل قبول است.»

خانم ماشل یک سیاست‌مدار برجسته‌ی موزامبیکی و فعال حقوق زن است که برای رسیدگی به مشکلات جهانی تلاش می‌کند.

او از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۳ با سامورا ماشل، رییس‌جمهور سابق موزامبیک و سپس با آقای ماندلا ازدواج کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟