هشدار کمیته بین‌المللی نجات درباره فروپاشی سیستم صحی افغانستان

  • انتشار: ۱۸ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سلامت
  • شناسه مطلب: 126142

کمیته بین‌المللی نجات در گزارشی اعلام کرد که سیستم صحی افغانستان در معرض فروپاشی است و انتظار می‌رود بیش از ۹۰ درصد از کلینیک‌های صحی کشور تعطیل و میلیون‌ها نفر از مراقبت‌های اولیه محروم شوند.

در این گزارش آمده است که روی‌کار آمدن طالبان باعث شد تا کمک‌کنندگان بین‌المللی فورا اکثر کمک‌های مالی خود را به حالت تعلیق درآورند و میلیاردها دالر دارایی این کشور را مسدود کنند.

کمیته بین‌اللمللی نجات گفته است که بدون این بودجه، اکثر کلینیک‌های صحی تعطیل شده‌اند و اقتصاد افغانستان با سقوط مواجه شده است و همچنین میلیون‌ها نفر از خدمات اولیه محروم شده‌اند.

این کمیته گفته است که در دو دهه گذشته، افغانستان برای پرداخت حقوق کارمندان از جمله کارکنان صحی، آموزگاران و ارائه خدمات عمومی ضروری به شدت به بودجه خارجی وابسته بوده است.

به‌گفته کمیته ‌بین‌المللی نجات، دولت قبل حدود ۷۵ درصد از هزینه‌های عمومی خود را به منابع خارجی متکی بود و به ویژه، حدود ۳۰ میلیون شهروند افغان از طریق یک برنامه تحت مدیریت بانک جهانی، به خدمات صحی دسترسی داشتند.

کمیته بین‌اللملی نجات در این گزارش گفته است که اکنون انتظار می‌رود بیش از ۹۰ درصد از کلینیک‌های صحی افغانستان تعطیل و میلیون‌ها نفر از مراقبت‌های اولیه محروم شوند که این امر خطر عمده شیوع بیماری ساری، سوء‌ تغذیه و مرگ‌های قابل پیشگیری را ایجاد کند.

این کمیته در بخشی از گزارش خود با اشاره به وضعیت اقتصادی افغانستان گفته است که تا اواخر سال ۲۰۲۱، نزدیک به نیمی از مردم افغانستان با بدتر از ناامنی غذایی مواجه بودند.

به گفته این کمیته، ممکن است در اوایل سال جاری میلادی، ۵۵ درصد از مردم افغانستان با ناامنی غذایی حاد مواجه شوند؛ از جمله نزدیک به ۹ میلیون نفر در سطوح اضطراری، یک قدم قبل از شرایط قحطی قرار گیرند.

این کمیته تاکید کرده است که ناامنی غذایی احتمالا در سال ۲۰۲۲ عمیق‌تر خواهد شد، زیرا افغانستان با کمبود مواد غذایی، افزایش سریع قیمت مواد اولیه و خشکسالی مداوم مواجه است.

کمیته بین‌المللی نجات در گزارش خود به وضعیت زنان و دختران افغانستان نیز اشاره کرده و افزوده است که آن‌ها اکنون در معرض خطر بیشتر خشونت مبتنی بر جنسیت، ازدواج کودکان، استثمار و سوء‌ استفاده قرار دارند.

با تسلط طالبان بر افغانستان، زنان این کشور با محدویت‌های گسترده مواجه شده‌اند. از جمله کارمندان زن در ادارات دولتی از کار محروم شده‌اند و در اکثریت ولایت‌ها دختران بالاتر از صنف ششم در سالی تعلیمی که گذشت، از مکتب باز ماندند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *