هشدار صلیب سرخ جهانی درباره مهاجرت گسترده در دوران پساکرونا

  • انتشار: ۴ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 90127

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، صلیب سرخ جهانی هشدار داده که تاثیر همه گیری کرونا بر کسانی که درامد خود را از دست داده و به دنبال زندگی بهتری هستند باعث موج جدید مهاجرت در جهان خواهد شد.

این نهاد هشدار داد که بحران ویروس کرونا با باز شدن مرزها موج جدیدی از مهاجرت را آغاز خواهد کرد. این هشدار در حالی مطرح شده که رئیس سازمان جهانی بهداشت، آمریکا را به طرح ادعای «دروغین» و «ناپذیرفتنی»  درباره وضعیت بهداشت جهان متهم کرده است.

«جاگان چاپاگن» دبیرکل فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر گفت، عمیقا نگران تاثیرات ثانویه همه گیری با بسته شدن مرزها و محدودیت های کرونایی است که میلیون ها نفر دیگر را نیز  فقیر کرده است.

وی در مصاحبه با فرانس پرس، اظهار داشت: به شکل فزاینده ای شاهد تاثیرات این ویروس بر معاش و وضعیت تغذیه هستیم.

این مقام بین المللی افزود: بسیاری از مردم اکنون بین دو گزینه قرار گرفتن در معرض کرونا یا گرسنگی باید یکی را انتخاب کنند. ناامیدی ناشی از آن می تواند تبعات بلندمدتی داشته باشد.

وی گفت: اکنون می شنویم که بسیاری از مردم درامد خود را از دست می دهند، همین که مرزها باز شوند آن مجبور به مهاجرت خواهند شد. نباید از مشاهده تاثیر گسترده کرونا بر مهاجرت در ماه ها و سالهای آینده تعجب کرد.

مقام صلیب سرخ جهانی همچنین هشدار داد افزایش مهاجرت می تواند به «حوادث تلخ بیشماری در طول مسیر» از جمله مرگ در دریا، قاچاق انسان و سوء استفاده منجر شود.